Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Pazarlama

Başarılı Bir Marka Sloganı Oluşturmanın 10 Adımı

3 min read

Sloganlar, ait olduğu markanın bilinirliğini artıran, ön plana çıkaran, net olarak bir vaat ortaya koyan ve reklamın konseptini özetleyen unsurlar ve zamanla markayla özdeşleşen kelime ya da kelime gruplarıdır. Peki nasıl başarılı bir slogan oluşturabiliriz?

Slogan, belirli bir kampanya dönemi boyunca kullanılabileceği gibi, ürün ya da hizmet var oldukça da markayı temsil edebilir. Her markanın, kampanyanın ürün ya da hizmetin ayrı sloganı olabilir. Aynı zamanda slogan uzun süre boyunca bir marka ismiyle birlikte kullanılacağı için ortaya çıkarılırken belli başlı kriterlere de uygun olmasına dikkat etmek çok önemli.

Sloganlar temelde üç ana görevi yerine getirirler;

 • Markanın iş alanını içeren bir mesajla markanın konseptini özetler.
 • Ürünü belirli bir konumda gösterme gayretindedir.
 • Çeşitli söz ya da mizahi oyunlarla markayı dikkat çekici hale getirir.

Başarılı bir slogan oluşturmak için uyulması gereken kriterler nelerdir? İşte yanıtı;

 1. Özgün ve Orijinal Olmalı: Diğer markalardan kendinizi ayrıştırmak istiyorsanız sloganınız farklı, yaratıcı, özgün ve orijinal olmalı. 
 2. Basit Olmalı: Uzun ve karmaşık cümleler tüketicilerin aklında kalmaz. O yüzden kolay, basit ve akıcı kelimelerden oluşan bir sloganınız olmalı.
 3. İnandırıcı Olmalı: Gerçeği yansıtmayan ve abartılmış bir slogan, tüketici gözünde markaya olan güveni sarsar. O yüzden sloganınızda gerçek olan bilgileri kullanmalı ve inandırıcı olmalısınız. 
 4. Hatırlanabilir Olmalı: Sloganın hatırlanabilir olması için marka ismini andıran kafiyeli kelimeler kullanılmalı.  
 5. Marka İsmini Çağrıştırmalı:  Slogan, markanın ismini içermeli ya da markayı çağrıştırmalı.
 6. Markanın Ana Özelliğini İçermeli: Sloganda, markanın ve ürünün tüketiciye sağlayacağı yarara ve özelliğe vurgu yapılmalı.
 7. Markayı Farklılaştırmalı: Slogan, markayı diğer markalardan farklılaştırmalı ve iddialı olmalı.
 8. Olumlu Duygular Yaratmalı: Slogan, tüketicide olumlu duygular uyandırıp, duygusal bir bağ kurmalı. Bunu başardığı takdirde marka sadakati de sağlamış olur. 
 9. Markanın Kişiliğini Yansıtmalı: Slogan, markanın temel olarak yansıtmak istediği özelliği vurgulamalı. Örneğin; yenilik, sağlamlık, hız vb.  
 10. Rekabetçi Olmalı: Slogan, markanızı ön plana çıkarmalı ve bu şekilde rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlamalı. 

Evet, başarılı bir slogan oluşturmak için uyulması gereken kriterlerden bahsettik. Slogan oluştururken bu kriterlere dikkat etmenizi öneririz. Şimdi de sizinle bir deneme yapmak istiyoruz. Aşağıya bazı markaların sloganlarını yazdık, bu sloganları okurken hangi markanın sloganı olduğunu düşünmenizi istiyoruz. 

 1. Hayatın Tadı
 2. Kirlenmek Güzeldir
 3. Çok Oluyoruz
 4. Demek Yenilik Demek
 5. Bir Dünya Markası
 6. Aç Kapa
 7. Harca Harca Bitmez
 8. İyi Giyinmek Herkesin Hakkı

Eminiz birçoğunu doğru bildiniz, şimdi de aşağıdan cevaplarına bakalım;

  1. Coca Cola
  2. Omo
  3. Mavi
  4. Arçelik
  5. Beko
  6. Artema
  7. A 101
  8. LC Waikiki

Bu yazımızda başarılı bir slogan oluşturabilmeniz için uymanız gereken kriterlerden bahsettik. Başarılı bir slogan oluşturmak emek, zaman ve yaratıcılık isteyen bir iştir. Bunu başardığınız takdirde ise markanız slogan ile özdeşleşir ve o sloganı gören her tüketicinin aklına hemen sizin markanız gelir. Bu şekilde de hatırlanan ve tanınan bir marka olmuş olursunuz.   

Yazar: Umutcan Bozkurt

Düzenleme: Şule Baş

Kaynaklar:

Altun, Yasemin. (2019, 14 Ocak). Slogan-Motto Nedir? Niye Önemlidir? Nasıl Oluşturulur? Branding Türkiye. 

https://www.iienstitu.com/blog/en-etkili-slogan-ornekleri

Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.