Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Pazarlama

Başarılı Bir Web Site İçin Öneriler

4 min read

Web siteniz, markanızın dijital kimliğidir. Vitrininizdir. Potansiyel müşterileriniz ile temas noktalarınızdan ve hatta iletişime ilk geçtiğiniz kanallardan biridir. Peki web siteniz başarılı mı? Başarılı bir web site için nelere dikkat etmelisiniz?

İÇERİK

Bill Gates’in de dediği gibi gerçekten de CONTENT IS THE KING. Klasik ama gerçek: İÇERİK KRALDIR. Web sitenizdeki içeriklerin güncel olması gerekir. Genelde markaların yaptığı en önemli hatalardan biri bir web sitesi açmak ve o siteyi sonsuza kadar kullanmaktır. Dijitalde her gün her şey değişir. Siz neden aynı kalasınız ki?

Hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek içerikler tasarlayın. Ve bunu düzenli olarak yapın. Sitenizde bir blogunuz olsun ve aktif bir şekilde o blogu kullanın. En azından haftada 1 kere yeni içerik girmeye özen gösterin.

İçeriklerinizde kendinizi olmadığınız bir kurum gibi göstermeyin. Hedef kitlenize asla ama asla YALAN söylemeyin. Küçük bir işletme misiniz? Öyle kalın. Kimse sizden dünyayı kurtarmanızı beklemiyor zaten. Ama yalan söylerseniz işte o zaman işler karışabilir. Sitesini yeni kurmuş ve kendini sürekli geliştirmeye çalışan yeni mezun bir freelancer mısınız? Öyle kalın. Kimse sizden CEO olmanızı beklemiyor zaten. Ama yalan söylerseniz işte o zaman işler karışabilir.

İçeriklerinizi hangi tarzda ileteceğinize de karar verin. Ürün veya hizmetlerinizden bahsedin, aktif bir şekilde blog yazın, kolay anlatım için infografikler kullanın, çeşitli video içerikler yayınlayın.

HEDEF KİTLE

Hedef kitlenizin kim olduğuna gerçekten dikkat edin. Doğru hedef kitleye stratejik mesajlar gönderin. Özellikle e-ticaret siteleri. Hedef kitleniz olduğunu düşündüğünüz kitlenin çevrimiçi davranışlarını iyi analiz edin. Hedef kitleniz internette neler yapıyor? Bir web sitede neler görmek istiyor? Web site kullanım davranışları neler? Küçük bir ipucu: Hedef kitlenizi analiz ederken sosyal medyadan yararlanın. Yani SOSYAL MEDYA DİNLEMESİ yapın. Web sitenizde yayınlamayı düşündüğünüz içerikleri önce sosyal medyada araştırın ve kitlenizi iyice tanıyın.

Israrla söylüyoruz, tekrar edelim: HER MARKANIN EN AZ 2 HEDEF KİTLESİ vardır. Sizden kimler satın alacak? Sizin ürün veya hizmetinizi kim kullanacak? Satın alma kararında kimler etkili? Sosyal tüketici satın alma davranışlarındaki değişiklikler neler? Ciddi bir araştırma yapın.

SOSYAL MEDYA

Her yaş grubundan ve sosyoekonomik statüden insan artık sosyal medyada. Instagram, LinkedIn gibi güçlü iletişim ağı ve dijital pazarlama kitlesi olan mecraları etkin kullanın.

Sosyal medya hesaplarınızı kullanarak potansiyel müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi web sitenize davet edin. Site ziyaretlerinizi artırın.

KATILIM SÜRESİ

Jerkins’in de dediği gibi artık “KATILIM KÜLTÜRÜ“nde yaşıyoruz. Ziyaretçilerinizin web sitenizde kalma sürelerini artırın. Sitenize tıklanmasını sağlamak iş aşama. Ama YETMEZ. Ziyaretçilerinizin web sitenizde maximum süre kalmasını sağlayın. Bir içeriğiniz diğer içeriğinize yönlendirme yapıyor mu? Bir ürüne tıkladığımızda diğer ürün seçeneklerini de görebiliyor musunuz? Bir örümcek gibi web site içeriklerinizle ağ örün. İçeriklerinizin birbiri ile bağlantılı ve ilgili olmasını sağlayın.

ANLAŞILIR OLUN

Net ve anlaşılır olun. Ürün fotoğraflarınız karmakarışık olmasın. Metinleriniz hedef kitlenizi zorlamasın. Unutmayın, insanlar artık sandığınızda çok daha meşgul olabilir. Sosyal medyada sitenizin yönlendirmesini görüp web sitenize geldiği sırada metroda olabilir. Metinlerinizi tekrar tekrar okuyup fotoğraflarınıza bakmaya uzun zaman ayıramayabilirler. Meşgul insanları da düşünün ve sadeleşin. Kolay okunabilir fontlar seçmeyi de unutmayın.

PAZARLAMA

Web sitenizde pazarlama yapın. Web siteniz pazarlama çalışmalarınızın temel ögelerinden biridir. Havalı bir web siteniz olabilir. Ama yeterli değil. Eğer web siteniz; hızlı açılmıyorsa, mobil cihazlara uyumlu değilse, teknik alt yapısı yeterli değilse, kullanıcı dostu değilse, ziyaretçileriniz aradığı ürün, hizmet veya bilgiyi hemen bulamıyorsa, başarılı bir SEO çalışması yapılmamışsa tasarım mükemmel olsa bile pek bir anlamı yoktur.

Etkin pazarlama için tüm bu sorunları çözün. HEDEF KİTLENİZİN SİZDEN SATIN ALMASINI KOLAYLAŞTIRIN.

DEĞERLENDİRME

Düzenli aralıklar ölçme ve değerlendirme yapın. Web site ziyaretlerinizde artış var mı? Katılım süresi ne durumda? İçerikleriniz ilgi çekiyor mu? Neleri düzeltmeniz lazım? Neleri çok iyi yapıyorsunuz?

Dünya dijitalleşirken siz yerinizde saymayın. Bir an önce markanız için adım atın. Eğer bir web siteniz yoksa ve açmak istiyorsanız veya sitenizi yenilemeyi düşünürseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size yol arkadaşlığı yapmaktan memnuniyet duyarız.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.