Fotoğrafçılık

Daha Başarılı Yemek Fotoğrafları Çekmek İçin 6 Önemli İpucu

6 min read

Fotoğraf; markanızın, ürününüzün ve sizin daha vitrininizdir, görünürlüğünüzdür. Daha başarılı yemek fotoğrafları çekerek işletmenizi, işinizi ve yeteneklerinizi geliştirmek ister misiniz?  Hazırsanız “baş”layalım.

Başarılı ve herkesi etkileyen fotoğraflar çekmek hemen bir günde olmayabilir. Bunun için temel eğitimlerinizi almanız gerekli. Sonrasında ise fotoğraf gözünüz, yeteneğiniz elbette önemli. Kompozisyon, ışık, stil, lens, kamera, cep telefonu… Üstüne düşünmeniz gereken diğer konular. İster cep telefonu ile çekin ister profesyonel fotoğraf makinesi ile başarılı yemek fotoğrafları çekebilmek için uygulamanız gereken 6 önemli ipucu var:

1.Kompozisyonu Asla Göz Ardı Etmeyin!

Arka planınızı, ortamınızı veya prop’larınızı (sahne malzemeleri) kullanarak bir hikâye anlatın. Her şeyin güzel ve iyi tasarlanmış göründüğünden emin olun. En temel anlamıyla kompozisyon, fotoğrafınızdaki her şeyin düzenlenmesidir. Kullandığınız ürün veya materyalin bir önemi yok. İster bir tabak isterseniz tabaktaki bir parça maydanoz olsun, iyi bir kompozisyon hedef kitleniz için sahne oluşturmalıdır.

1/3 kuralını da aklınızdan hiç çıkarmayın. 1/3 kuralına göre fotoğrafınızı yatay ve dikey olarak 3 eşit parçaya bölersiniz. Bu parçaların birleşim noktası olan 4 bölmeye de konunuzu yerleştirirsiniz. Ana konunuz, ızgara çizgileri boyunca ve kesişme noktalarında olmalıdır. Gözlerimiz otomatik olarak bu noktalara odaklanır. Bu nedenle fotoğraflarınızı çekerken 1/3 kuralını aklınızdan hiç çıkarmayın. Yemeğinizi vurgulamak ve hikâyenizi paylaşmak için 1/3 kuralını uygulayın.

2.Fotoğrafları Çok Yakından Çekmeyin!

İstediğiniz ideal boyutu belirleyin ve o boyuttan uzakta bir çekim yapmaya çalışın. Bu sayede, düzenleme yaparken fotoğraftan istemediğiniz veya kompozisyonuzu olumsuz etkileyen alanları çıkarma şansınız olacaktır. Bazen düzenleme yaparken fotoğrafı kırpmak, sevmediğimiz bir fotoğrafın harika bir fotoğrafa dönüşmesini sağlar.

Mesafeyi ayarlamak başta sizi zorlayabilir. En azından bir kaseyi tam olarak göstermekle, kırpma işini düzenlemeye bırakmakla başlayabilirsiniz. Biraz pratik yaptıktan sonra konuyu ve o konunuzun fotoğrafınızda nasıl görünmesini istediğinizi düşünün. Ne kadar uzaksa o kadar iyidir.

NOT: Bir restauranta çekim yapmaya gittiğinizde, bir sandalye bulup oturmayı unutun. Siz bir insansınız, fotoğraflarınızı da insanlar görecek. Gerçekten o mekânda yaşayan fotoğraflar çekmeye odaklanın.

NOT: Sadece sıkıcı restaurant fotoğrafları çekmeyin. Eğlenceli arkadaş buluşmalarında da oldukça başarılı fotoğraf elde etmek mümkün. Yemek fotoğrafları, yaşamın içinden olmalı. Biraz eğlenceli fotoğraflar takipçilerinizin de hoşuna gidecektir.
3.Karanlık Olduğunda veya Sabahın Çok Erken Saatlerinde Çekim Yapmayın!
Harika fotoğraflar elde etmek istiyorsanız, günün doğru saatlerinde çekim yapmalısınız. Güneşli bir günde gölgeli bir alan, doğal ışık şartlarında çekim yapmak için mükemmeldir. Doğal ışık her zaman fotoğraflarınızda en doğru ve etkili sonucu verir. Kullanabildiğiniz kadar kullanın. Doğrudan ve sert bir güneş ışığı yiyeceklerinizde sert gölgeler oluşturur ve gerçek renklerini bozar.
Ayrıca, yemeklerinizin fotoğrafını çekerken flaş açmayı pek de istemezsiniz. O yüzden çok karanlık bir ortamda çekim yapmaktan kaçının. Ne de olsa fotoğraf, ışıkla yazmaktır.
Flaş kullanmak sert yansımalara ve parıltılara sebep olur. Bulutlu veya güneşin çok parlak olmadığı günlerde çekim yapmak en iyisidir. Yaz aylarında, güneşin çok keskin olmadığı, daha yumuşak ışıklar gönderdiği 16.00 – 17.00 çekim yapmak için oldukça iyidir.
Peki ya loş bir restauranttaysanız? Eğer uygun bir düzen ve donanımınız yoksa, loş ortamlarda fotoğraf çekmeyin. Asla tavsiye edilen bir şey değildir! İlla o anı yakalamak istiyorsanız, Instagram hikâyelerinizde paylaşmanız daha uygun olacaktır. Gönderi gibi uzun süre kalıcı olan içeriklerinizde en güzel fotoğrafları paylaştığınızdan emin olun!
4.Açılar Her Şeydir!
Doğru açıyı seçin! Ne kadar büyük bir fark yarattığını göreceksiniz. Bazı yemekler, yan görünümde çok iyidir. Bazıları ise kuş bakışı çekildiğinde. (Tabii ki hangisinin daha uygun olduğu apayrı bir konu. Detaylı bilgi almak isteyenler atölyelerimize katılabilir.) Hangi açının hangi tarif için en uygunu olduğunu çözdüğünüzde, çektiğiniz fotoğrafa bakanlar bir an önce o yemeği yapmak isteyecekler. Çünkü yemeğiniz, daha açıda mükemmel gözükecektir!
Hangi açının doğru olduğundan emin değilseniz, biraz zaman ayırın. En doğru açıyı bulmaya odaklanın. Fikir vermesi için genel bazı açı önerileri:
Yan Görünümün Uygun Olduğu Yiyecekler: Burger, waffle, pancake, turta, brownie, ekmek… Bu yiyeceklerde ayrıntılar ön plandadır ve biz de bunu göstermek istiyoruz.
Kuş Bakışı Görünümün Uygun Olduğu Yiyecekler: Çorba, güveç, kek, tabak yemekleri… Bu yiyeceklerde hikâye tabaktadır ve tüm renkleri ile o hikâyeyi görmek istiyoruz. Yandan bir çorba fotoğrafı çektiğinizi düşünün. Tek göreceğiniz şey KASEdir. Bu hiç etkileyici değil. Eğlenceli de değil.
5.Propları Kullanmayı Unutmayın!
Proplar, fotoğrafınızın hikâyesini belirlemede size yardımcı olur ve fotoğrafınıza derinlik katar. Tabii ki aşırıya kaçmadan kullanın. Fotoğraflarımızın ayrıntılarla dolu olmasını isteriz, ama proplar çekimi ele geçirmemeli. Ana konumuzun, yiyeceğimizin önüne geçmemeli veya üstünü örtmemeli.
Burada iş biraz size düşüyor. Yemeğin türü, kültürü, geldiği ülke bile prop seçiminde çok önemli. Bazı yemekler eski ve dokulu proplarla yakışırken bazıları daha sade ve yumuşak tonlu proplar ister. Bazen de çok parlak proplar tercih etmeniz gerekebilir.
Kullanabileceğiniz aksesuar konusunda olasılıklar sonsuzdur. Örneğin:
  • Akıllıca kullandığınız bir tabak seçin ve parlak bir tabak kullanmayın. Mat, seramik tabaklar harika sonuçlar verecektir.
  • Peçete veya mutfak aksesuarları gibi eşyaları kullanın.
  • Tabaklarınızı süsleyin.
  • Arka planlarınız konusunda yaratıcı olun.
  • Yemeğin içeriği yoğunsa, propların sade olduğundan emin olun. Eğer yemek sade ise tabaklarınız, kaseleriniz ve diğer aksesuarlarla yemeğinize karakter katın.

6.Yemeğinizle Etkileşime Geçin!

Yiyeceklerle etkileşime geçin! Ellerinizi kullanın, kaseyi tutun, yiyeceğin tadına bakın… Yemekle etkileşime geçin ki yemeği hissedin.

Neden mi? Hikâye yaratmak için. Yemeği sahte ve güzel bir görünümden öteye geçirmek için, onu GERÇEK kılmak için.

Tariflerinizi insanlarla paylaşırken yemek fotoğrafçılığı çok önemlidir. Tariflerinizi sosyal medyada paylaşıyorsanız veya sosyal mecralardan satış yapıyorsanız fotoğraflar sizin için çok daha önemli. İnsanlar, güzel fotoğraflar ister ve o fotoğrafları çeken kişileri takip eder!

Profesyonel yemek fotoğraflarına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yemek fotoğrafçılığı alanına yoğunlaşıp profesyonelleşmek istiyorsanız uygulamalı eğitimlerimize katılabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.