Sosyal Medya

Detaylı Karşılaştırma: WhatsApp mı Telegram mı?

4 min read

İkisi de en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından. Peki hangi avantajları ile öne çıkıyorlar? Hadi, inceleyelim:

Bir süre önce WhatsApp tarafından yayınlanan kullanıcı sözleşmesindeki yenilik birçok insanın uygulamadan çekilmesine sebep olmuştu. Kullanıcılar da alternatif uygulama arayışı içine girdi. Peki, WhatsApp’ın en iyi alternatifi olan Telegram ile bir karşılaştırma yapalım mı?

WhatsApp ve Telegram’a Genel Bakış

WhatsApp tüm dünyada aylık 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Uygulama Facebook şirketine ait. Dolayısı ile Facebook adı sıkça skandallara karışınca, WhatsApp ile ilgili de kullanıcıların zihni çok karışık. Diğer uygulamalara göre çok daha geniş özellikler sunan WhatsApp, maalesef yeni gizlilik politikası kullanıcıların verilerini korumaması sorununu ortaya çıkardı. Bu da güven kaybına sebep oldu.

Telegram ise dünya genelinde aylık 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Nikolai Durov ve Pavel Durov isimli iki Rus tarafından geliştirilen Telegram, diğer alternatif uygulamalara göre grup görüşmelerinde çok daha geniş olanakları sunuyor.

Paylaşım

WhatsApp, hikâye paylaşma özelliğine sahip olan tek mesajlaşma uygulamasıdır. Bu çok önemli bir avantaj. Fotoğraf, video ve ses paylaşmak için 16 MB, dosya paylaşımı için ise 100 MB gönderim sınırı bulunmaktadır. Canlı konum, karanlık mod, bulut yedekleme gibi özellikleri WhatsApp’ı öne çıkarıyor. Ayrıca, gif, emoji, çıkartma paylaşma özellikleri de oldukça gelişmiş.

Telegram, türü fark etmeksizin tüm paylaşımları 1.5 GB ile sınırlıyor. Telegram’ın öne çıkan benzersiz özelliği ise mesaj planlama. Ayrıca özelleştirilebilen bir tema arşivi mevcut. WhatsApp kadar olmasa da diğer uygulamalara göre gif, emoji ve çıkartma özellikleri oldukça gelişmiş. 

Görüşme

WhatsApp, grup görüşmeleri için oldukça çok tercih edilen bir uygulama. Maximum 256 kişilik gruplar oluşturmaya izin veriyor. Grup üzerinden dosya paylaşımı yapmak mümkün. Sınırlı sayıda kişi ile sesli veya görüntülü görüşme de yapabilirsiniz. 

Telegram, grup görüşmeleri açısından eline su dökülemez bir uygulama. 200 bin kişiye kadar grup görüşmesi yapmak mümkün. Neredeyse her Telegram grubu tek başına bir sosyal medya platformu. Gruplar anket, test, dosya paylaşımı vs. için oldukça yaygın kullanılıyor.

Sesli ve Görüntülü Görüşme

WhatsApp, hem bireysel hem de grup sesli / görüntülü görüşme sunan bir uygulama. Ama maalesef grup görüşmesi sınıfı 8 kişi. 

Telegram’ın çok uzun zamandır en büyük eksikliği görüntülü konuşma özelliği olmamasıydı. Ama yakın zamanda o da geldi. 

Güvenlik

Hepimizin en merak ettiği konulardan biri güvenlik. WhatsApp, Open Whisper Systems tarafından geliştirilen E2E uçta uca şifreleme ile tüm mesajlarınızı, multimedyanızı ve görüşmelerinizi koruduğunu belirtiyor. Ama maalesef meta verilerinizi korumuyor. Meta veri ne derseniz kiminle, saat kaçta, ne kadar süre mesajlaştığınız veya görüşme yaptığınız gibi verilerdir. İçeriklerin bu verilere dahil olmadığını hatırlatalım. WhatsApp’ın güvenlik konusunda bir diğer önemli sorunu ise bulut yedeklemelerin şifrelenmiyor olması. Özetle, mesajlarınızı kimse okumuyor ama diğer tüm verileriniz açık ve erişilebilir durumda.

Telegram’a gelelim. Maalesef sanıldığının aksine tüm görüşmeler uçtan uca şifreleme ile korunmuyor. Sadece siz istediğinizde bu özellik gizli sohbet ekranında aktif olabiliyor. Bir not daha: Telegram gizli sohbet için E2E protokolünü değil; kendi sistemi olan MTProto şifreleme protokolünü kullanmayı tercih ediyor. 

MTProto şifreleme protokolü de kapalı kaynak kodlu olduğundan işe yarayıp yaramadığından emin olmak mümkün değil. Gizli sohbet dışında yaptığınız görüşmeler de önce cihazınızda şifreleniyor, sonra Telegram sunucuları bu şifreleri çözümleyip yeniden şifreliyor ve alıcıya iletiyor. Ve kötü sürpriz: Telegram tüm mesaj içeriklerinize erişebilir.

Telegram, bugüne kadar üçüncü hiçbir şahıs veya devletle veri paylaşmadığını iddia ediyor. Ayrıca, yasal emir olmadıkça mesajlarınızın kimseyle paylaşılmayacağını da belirtiyor. Özetle, Telegram’a güvenip güvenmemek size kalmış.

Özetleyelim:

WhatsApp, görüşmelerinizin içerikleri dışında tüm verilerinize ulaşabilir. Şu an bu verileri sadece reklam özelleştirmeleri ve para kazanma amaçlı kullanıyor. Açık ara en sosyal ve eğlenceli mesajlaşma uygulaması. 

Telegram, grup sohbetleri ile kendi sosyal medya platformunuzu oluşturmuş gibi hissedeceksiniz. Maalesef koruma protokolü kapalı format ve her görüşmeyi korumuyor. Ayrıca tüm içeriklerinize erişebiliyor. Bu durum WhatsApp yeni politikasından bile çok daha düşündürücü. 

Soru işaretlerinizi gidermeye yardımcı olmaya çalıştık. Bakalım sizin tercihiniz ne olacak?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.