Dijital İletişim

Dijital İtibar Yönetimi: İtibarınızı Güncellediniz Mi?

5 min read

Her şirketin dijital bir itibarı zaten vardır. Şirketlerin tercih edeceği tek şey bu itibarı yönetmek veya yönetmemektir. Siz sosyal medyada yoksunuz diye, insanların sizin hakkınızda konuşmadığını düşünmüyorsunuz herhalde?

İtibar yönetimi çok uzun yıllardır üzerine çokça konuşulan bir konu. Ancak iletişim teknolojileri her an gelişiyor ve hem tüketicilere hem de kurumlara neredeyse sınırsız olanaklar sunuyor. O hâlde birçok alan gibi “itibar yönetimi”nin de güncellenmesinin vakti geldi de geçiyor bile.

Bugün Türkiye nüfusunun % 63 gibi yüksek bir oranla 54 milyonu aktif bir sosyal medya kullanıcısı. İnsanlar artık bir günlerinin neredeyse 7 saatini internette geçiriyor. (We Are Social 2020 Raporu) Bu rakamlar itibarınızı dijitalde de devam ettirmeniz gerektiği konusunda yeterince ikna edici gibi duruyor. Peki, nedir bu dijital itibar yönetimi?
 
 
 
 
İş dünyasında itibar neredeyse her şeydir. Soyut bir kavram olan itibar, kriz yönetiminden sosyal medyaya kadar birçok alanda başarılı olmanın temel dayanaklarından biri olduğu gibi bu alanlardan da beslenmektedir. Birçok tanımı olsa da altı en çok çizilen kavramları güvenirlik ve sorumluluktur.
 
2020 yılının ortalarına gelmişken şunu belirtmekte fayda var ki birçok şirket, kurum ve markanın dijital itibar yönetimi konusunda adım atması, hatta koşması gerekmektedir. Yakın zamanda yapılan TripAdvisor ve Ipsos MORI araştırmasına göre, katılımcıların % 97’si dijital / online itibar yönetiminin işleri kadar önemli olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların % 98 gibi çok yüksek bir oranı da online yorumların işleri için çok önemli olduğunu söylemiştir.
 
Peki dijital itibarınızı nasıl yönetebilirsiniz?

Unutmayın ki dijital çağ ve sosyal medya, itibar yönetimi konusunda size ve kurumunuza birçok olanak sağlıyor:

  • İlk olarak dinleyin! Dijitalde kim, neler konuşuyor? Hangi kurumlar itibarlarını hangi çerçevede geliştirmiş? Siz dijitalde nasıl yer edinebilirsiniz? Müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizin sizden beklentileri neler ve sizin neleri “asla” yapmamanızı istiyorlar? Tüm bunları sadece dijital ortamları “dinleyerek” öğrenebilirsiniz. Günceli kaçırmama konusunda size “Google Alerts” gibi programların da oldukça faydası olacaktır.
  • Değişiklikler, ürünler ve hizmetler hakkında online geribildirimler alın.
  • Pozitif hikayeleri ve deneyimleri mutlaka dijital platformlarınızda paylaşın.
  • Müşterilerinizle online diyaloglar kurun! Çift yönlü iletişimin kurumunuz hakkında pozitif  tutumları olan müşterileriniz kadar, negatif tutumu olan tüketicileri de etkilemek için ne kadar önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Paylaşım kültürünün bir parçası olun! Ürünleriniz, hizmetleriniz, markanız, çalışanlarınız, patronlarınız ve hatta müşterileriniz hakkında kurum kültürünüzü yansıtacak şekilde paylaşımlar yapın.
  • “Fan”larınızı oluşturun! Unutmayın ki pazarlama dünyası artık tüketicilerle değil, fanlarla dönüyor.
  • Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer önemli konu da itibar yönetiminin artık günde 24 saat, yılda 365 gün işleyen bir kavram olduğu gerçeği. İtibar yaratılır; ama asıl önemli olan itibarın evrimidir. Çağa ayak uydurabilmesi, sürekli gelişmesi gerekir. Çağa ayak uydurmuş, örnek  başarılı bir itibar yönetimi kampanyasına göz atalım. Temeli kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklere (user generated content) dayanan bir kampanya: #JustAnotherDayInWA.
  • 2016 yılında Batı Avustralya’yı (hashtag çalışmasında WA – Western Avustralia olarak kısaltılmış) bir marka yapmak ve dijital itibarını yönetmek için başlatılan kampanyaya binlerce kullanıcı tarafından fotoğraf ve videolar gönderildi. Marka yaratma kampanyası çok başarılı bir itibar yönetimi sağladı ve turizmde ciddi bir bilinirlik elde ettiler. Binlerce kişi hâlâ fotoğraf ve video göndermeye devam ediyor. Batı Avustralya’nın dijital itibar çalışması ülkeyi turizm açısından geliştirdiği gibi tüm dünyaya da neredeyse hiç bilinmeyen bir yerin çağı yakından takip ederek nasıl bir marka hâline getirilebileceğini gösterdi. (Kampanyayı daha yakından incelemek ve kampanyayla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler tanıtım videosunu inceleyebilir.)
Bugün artık büyük bir köy hâlini almış ve herkesin herkesi rahatlıkla gözetleyebildiği dünyada dijital itibar yönetimi şirketlerin yapmayı tercih edeceği veya gönüllülük esasına dayanan bir kavram değildir. Her şirketin dijital bir itibarı zaten vardır. Şirketlerin tercih edeceği tek şey bu itibarı yönetmek veya yönetmemektir. Şirketiniz, kurumunuz veya sizin hakkınızda siz isteseniz de istemeseniz de online ortamlarda  zaten yorumlar ve eleştiriler yapılıyor, paylaşımlarda size yer veriliyor. Siz sosyal medyada yoksunuz diye, insanların sizin hakkınızda konuşmadığını düşünmüyorsunuz herhalde? Yani anlayacağınız bu itibarı yönetecek misiniz yoksa ayağınıza kadar gelen şansı başınızdan mı savacaksınız?
 
Kaynaklar: 
We Are Social 2020 Raporu
 

Bu yazımızda, dijital itibar yönetiminin örnekler ve istatistiklerle açıkladık. Siz de bu önerileri uygulayarak daha başarılı bir dijital itibar stratejisi geliştirebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.