Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Sosyal Medya

Etkili Bir Sosyal Medya Profili Oluşturmak İçin İpuçları

5 min read
avatar
Şule Baş Medya | Akademi

Sosyal medya, marka konumlandırmasında çok önemli bir güçtür. Güçlü bir dijital kimlik için, etkili bir sosyal medya profiline sahip olmalısınız. Doğru oluşturulmuş bir sosyal medya profili, sizi daha fazla kullanıcıya ulaştırır. Bu sayede hem etkileşimleriniz, hem marka bilinirliğiniz hem de satışlarınız artar.

PROFİL NEDİR?

Sosyal medya platformlarında yer alan “profil” bölümü; kendimizle, markamızla veya işletmemizle ilgili bilgilere ve görsellere yer verdiğimiz kısımdır. Bulunduğumuz platformdaki diğer kullanıcılarla temas ettiğimiz ilk noktadır. Sosyal medya profilimize bakan kişiye mesajımızı net ve doğru bir şekilde iletmemiz ve etkili bir ilk izlenim bırakmamız için profilimiz çok önemlidir. 

Sizlere, etkili bir sosyal medya profiline sahip olmak için dikkat edilmesi gereken 3 püf noktayı açıklıyoruz.

1.KULLANICI ADI SEÇİMİNİZE DİKKAT EDİN!

Bir sosyal medya platformuna adım atarken yapılan ilk şey kullanıcı adı belirlemektir. Etkili bir kullanıcı adı belirlemelisiniz, insanlar sizi ararken kolayca bulabilmeli ve akılda kalmalısınız. Aynı zamanda uzun süre kullanabileceğiniz bir isim olmalıdır. 

Sık sık kullanıcı adı değiştirmek insanların sizi bulmasını zorlaştırır ve bilinirlik oranınızı düşürür. Bu da büyümenize zarar verir. Ayrıca insanların gözünde güven vermeyen bir imaj sergilemiş olursunuz. Kullanıcı adı belirlerken bir diğer önemli nokta da gereksiz uzunlukta isimler seçmemektir. Adınız kolay anlaşılır ve net olmalıdır. Kullanıcı adınızı oluştururken belirlediğiniz isimleri yer aldığınız platformda aratarak başka kullanıcılarla karıştırılma ihtimalini kontrol edebilirsiniz.

2.PROFİL FOTOĞRAFINIZA ÖZEN GÖSTERİN!

Profilimizde sergilediğimiz görseller insanların hakkımızdaki olumlu-olumsuz yargılarını belirleyen bir etkendir. Bu nedenle fotoğraf seçimi üzerine de iyi düşünülmesi gereken bir noktadır. Şirketiniz için açılan bir sayfa ise profil fotoğrafınızda logonuz olmalıdır. Ancak kişisel markanız için açılan bir sayfa ise profil fotoğrafı olarak logo kullanmak yerine kendi fotoğrafınızı kullanmalısınız. Yüz ifadenizin net göründüğü, güvenilir ve samimi bir mesaj taşıyan bir fotoğraf seçmeniz doğru olacaktır. Ayrıca seçtiğiniz fotoğrafta ışığın karşıdan gelmesine dikkat etmelisiniz, bu sayede yüzünüz aydınlık çıkacaktır. Kullandığınız tüm sosyal medya platformlarında aynı profil fotoğraflarını kullanın. Twitter, Facebook gibi profilinde kapak fotoğrafına yer veren platformlarda ise kapaktaki görselin de sizi anlatan bir görsel olmasına dikkat etmelisiniz.

Sosyal medya hesaplarımızda profil resmi belirlerken dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da seçtiğimiz görsellerin hem mobil uygulamalara hem de masaüstüne uyumlu olmasıdır. Her sosyal medya platformunun profil resmi boyutları kendine özgüdür ve görselleri kendi platformuna en uygun halde sunmak üzere belirlenmiştir. Yani bir sosyal medya hesabında oldukça iyi duran bir görsel bir diğerinde aynı şekilde iyi durmayabilir. Bazı sosyal medya hesaplarının profil resmi boyutlarına bakalım:

  • Twitter profil resmi: 400×400 piksel
  • Twitter kapak resmi: 1500×1500 piksel
  • Facebook profil resmi: 170×170 piksel
  • Facebook kapak resmi: 820x 312 piksel
  • Linkedin profil resmi: 400x 400 piksel
  • Linkedin kapak resmi: 1536×768 piksel
  • Instagram profil resmi: 110×110 piksel
  • Youtube profil resmi: 800×800 piksel
  • Youtube kapak resmi: 2560×1440 piksel

En doğru profil fotoğrafını hazırlamak için diğer iki yazımıza da göz atmanızı öneririz.

3.BANA BİYOGRAFİNİ GÖSTER, SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM!

Biyograf hikâyemizi anlatan yerdir. Doğru hazırlanan bir biyografi insanlara kim olduğunuza dair fikir verir. Eğitim bilgileriniz, işiniz, ilgi alanlarınız, hedefleriniz gibi sizi anlatan bilgilere yer vermeniz mümkündür. Her sosyal medya platformunda anlatacağımız hikâye aynı uzunlukta ve detayda olmaz. Örneğin Twitter’da 1-2 cümle biyografi için yeterli olabiliyorken Facebook’ta kendimizle ilgili çok daha fazla bilgiye yer verebiliriz. Twitter’da kendimizi tanıtmak için elimizde 160 karakter var. Bu nedenle kendimizi mümkün olan en kısa ve öz biçimde anlatmamız gerekmektedir. Twitter’da biyografi düzenliyorsanız dikkat etmeniz gereken en temel nokta budur. Ayrıca anlattıklarınızı desteklemesi için Twitter’da yer alan ‘’Sabitlenmiş Tweet’’ özelliğini de kullanabilirsiniz.

Sabitlediğiniz tweet profilinizde her zaman en üst sırada yer alacacaktır. Böylece insanlar profilinizi ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk tweet bu olacaktır. Bu tweeti biyografinizi tamamlayıcı bir unsur haline getirebilirsiniz. Facebook’ta yer alan ‘’Hakkında’’ sekmesi sayesinde hobilerinizden özgeçmişinize kadar çok geniş bir alanda kendinizi anlatabilirsiniz. Eğer Linkedin gibi iş dünyasından profesyonellerin yer aldığı bir platformda biyografi düzenliyorsanız daha resmi ve profesyonel bir imaj yaratmaya özen göstermelisiniz. Eğitim bilgilerinizi, iş deneyimlerinizi, unvanınızı, yetkinliklerinizi tam bir şekilde belirtmelisiniz. Instagram ise biyografi konusunda bize en az alan tanıyan sosyal medya platformudur. Eğer Instagram’da sağlam bir yerim olsun ve burada kendimden daha çok bahseyim diyorsanız profilinizi ‘’İşletme Profili’’ ayarında kullanabilirsiniz. Youtube hesabınız üzerinden insanlara ulaşmak istiyorsanız burada da biyografi kısmında kendinizi tanıtmayı es geçmemelisiniz. Tüm sosyal medya hesaplarınızı birbirine bağlamak da kendinizi doğru ve eksiksiz anlatmanıza yardımcı olacaktır.

Etkili bir sosyal medya profili oluşturmak için temelde bu 3 adıma dikkat etmek gerekir. Bu sayede ideal bir dijital kimlik oluşturarak sosyal medyadaki yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Yazar: Ülkü Tuğçe Us 

Editör: Şule Baş

 


avatar
Şule Baş Medya | Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.