Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Kişisel Gelişim

Etkili Özgeçmiş (CV) Hazırlama Rehberi

7 min read

Herkes hayalindeki işe girmek ister. Hayalinizdeki işe girmenizin anahtarı ise etkili bir özgeçmiştir. Hadi, nasıl yazacağınızı konuşalım!

İster yeni mezun olun, ister kariyer değiştiren bir profesyonel. Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı çok önemli noktalar var. Tüm dünyada milyarlarca insan var. Özgeçmişiniz işverenlere “Yine bir tane daha!” dedirtmemeli. Diğerlerinden ayrıştığınız noktaları iyi vurgulamalısınız. Sonuçta siz dijital çağın da faydaları ile artık başlı başına bir kişisel markasınız. (Hâlâ kişisel markalaşmak için adım atmadıysanız da adaysınız.)

Birçok insan özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat edip öncelik vermesi gerektiğini bilmiyor. Çok iyi bir dereceyle, çok iyi bir okuldan mezun olabilirsiniz. Ama bu özgeçmişinizin yarısında sadece okul birinciliğinizi anlatın demek değildir. Ya da staj yapabilmek için çok uğraştığınız ve sonunda kabul aldığınız staj deneyiminiz özgeçmişinizin yarısını oluşturmamalı. Evet, o staj sizin için çok önemliydi. Ama ne kadar önemli olduğunu 1-2 cümle ile de anlatabilirsiniz. Diğer yeteneklerinizin önüne geçmesine izin verirseniz, işverenler sizin gerçekten doğru bir aday olup olmadığınıza etkili bir şekilde karar veremez.

Özgeçmiş hazırlarken mutlaka “dengeli” bir dağılım yapmalısınız. Yeni mezunsanız okuldaki projelerinizden veya staj deneyimlerinizden mutlaka bahsedin. Sivil toplum kuruluşlarında gönüllü faaliyetleriniz olduysa bunları yazmaktan çekinmeyin. İş yaşamındaki yetenekleriniz sosyal becerilerinizden beslenir. O yüzden, sizin sosyal hayatta da kim olduğunuzu anlamaya yönelik ipuçları verin.

Özgeçmişinizde Neler Olmalı?

Tabii ki eğitim bilgileriniz yer almalı. Çok iyi bir üniversiteden mezunsanız veya bir dereceniz, ödülünüz varsa bunu üst sıralarda belirtmeye çalışın. Birçok iş için (özellikle uygulamalı alanlar) üniversite derecesinin pek anlamı yoktur. Gerçek hayatta ve iş dünyasında neler yapabileceğinizi de görmek isterler. (Hatta bunun için bazen simülasyon sınavlara dahil edilirsiniz.) O yüzden varsa staj deneyimlerinizden veya diğer iş deneyimlerinizden bahsedin.

Bazı insan kaynakları uzmanları size: “Çalışmayı umduğunuz alanla doğrudan alakası olmayan işleri ve stajları sakın özgeçmişinize eklemeyin.” der. Biz buna katılmıyoruz. Bu durum değişkenlik gösterebilir. Maalesef ekonomik sebeplerden başka bir alanda deneyiminiz olabilir veya sadece çok sevdiğiniz için başka bir alanda deneyiminiz olabilir. Bu neden önemli olmasın ki? Eğer ekonomik zorunluluklar sebebi ile alan dışı çalışmış iseniz bizce bu şunları gösterir:

-Siz, sorumluluk sahibi birisiniz.

-Siz, kriz dönemlerinde hızlı ve etkili karar alma konusunda kendinizi geliştirmiş olabilirsiniz.

-Siz, öncelik belirleme ve zaman yönetimi konusunda etkili olabilirsiniz.

Listeyi uzatabiliriz. İkinci seçeneği düşünelim şimdi de. Diyelim ki çok sevdiğiniz için o alanda deneyim kazanmak istediniz. Bence bu şunları gösterir:

-Siz, neyi sevip neyi sevmediği konusunda kararlı birisiniz.

-Siz, karar almadan önce analitik düşünen birisiniz.

-Siz, kariyerini sosyal yetenekleri ile beslemekten hoşlanan birisiniz.

Listeyi uzatabiliriz. Örneğin, deneyiminiz baristalık mı? Bizce bu harika bir şey! Neden mi? Reklam ve iletişim mezunu olup kişilerarası iletişim, kamu önünde konuşma, müşteri ilişkileri konusunda kendini yetiştirememiş yüzlerce aday var. Ama iyi bir barista etkili iletişim, müşteri ilişkileri ve belki de ikna edici iletişim (satış kısmında da yer alıyorsa) konusunda kendini gayet güzel geliştirmiş olabilir.

Özetle, önemli olduğunu düşündüğünüz deneyimlerinize ve ilgi alanlarınıza mutlaka yer verin. Bu arada dünyaca ünlü İK’cı Ragina Hartley’in TEDX konuşmasını dinlemediyseniz ısrarla söylüyoruz ki dinleyin. Size şuraya Türkçe altyazılı hâlini iletiyoruz.

Peki, Özgeçmiş Nasıl Yazılmalı?

Özgeçmişinizde en önemli olduğunu düşündüğünüz bilgileri ilk sayfaya ekleyin. Eğer ilk sayfa bir insan kaynakları uzmanını geri kalanı okumaya ikna edebiliyorsa süperdir. İlk sayfa, işe alım uzmanına aslında kapıyı açtığınız yerdir.

İşe ve Başvurulan İlana Özel Özgeçmiş Hazırlayın!

Başvurmayı düşündüğünüz pozisyona özel olarak özgeçmiş hazırlayın veya özgeçmişinizi revize edin. İş alım uzmanları, kariyer.net gibi siteler üzerinden özgeçmişlerinize ulaşır. Bunu yaparken de ilanda kullanılan anahtar kelimeleri aratırlar. Eğer, ilanda geçen kelimeleri hiç barındırmayan bir özgeçmişiniz varsa o pozisyon için en doğru kişi bile olsanız özgeçmişiniz işe alım uzmanının ekranını düşmeyebilir. Sizi görmezse, sizin işe uygun olup olmadığınıza da karar veremez. O yüzden işe ve başvurulan ilana özel özgeçmiş hazırlayın. Bu ayrıca sizin bu iş için ne kadar istekli olduğunuzu da gösterir.

Sıralamaya Aman Dikkat!

Özgeçmişlerin genel bir sıralaması vardır. Tabii ki detaya şu anda girmiyoruz; ama kronolojik özgeçmiş, fonksiyonel özgeçmiş, yaratıcı özgeçmiş gibi farklı özgeçmiş türlerinde sıralama değişiklik gösterebilir. Genel anlamda bir özgeçmişin sıralaması şöyle olmalıdır:

1-Kişisel bilgiler

2-Eğitim

3-Teknik yetenekler

4-İş veya staj deneyimi

5-Diğer yetenekler / sosyal beceriler

6-İlgi alanları / hobiler

7- Ödüller / yarışmalar

8-Gönüllü çalışılan sivil toplum kuruluşları

9-Referanslar

İpuçları

  • Özgeçmişiniz maksimum 2 sayfa olmalıdır. Eğer yarım sayfalık bir özgeçmiş hazırlarsanız bu sizi çok deneyimsiz ve belki de isteksiz, özgeçmiş hazırlamaktan bile üşenen biri gibi gösterebilir. Eğer çok uzun olursa da işe alım uzmanının ilgisini dağıtabilir ve maalesef sizin asıl yetkinliklerinize odaklanmasını zorlaştırabilir.
  • Bu söyleyeceğim size saçma gibi gelebilir. Ama lütfen özgeçmişiniz sizin özgeçmişiniz olsun. Notlarınız, deneyimleriniz, yetenekleriniz hakkında asla yalan söylemeyin. Maalesef birçok aday İngilizce anadil seviyesinde konuştuğunu söylese de aslında A1 / A2 seviyesinde olduğu mülâkatta ortaya çıkıyor. Emin olun, İngilizce’yi az biliyor olmak yalancı olmaktan daha iyidir. Gerçekten kimseniz o olun.
  • Okunaklı yazı karakterleri seçin. Arial veya Times New Roman gibi dünya genelinde kullanılan ve kolay okunan karakter işinizi kolaylaştıracaktır.
  • İşe alım uzmanı özgeçmişinizi belki de telefonundan inceliyor. Bunu bilemezsiniz. O yüzden lütfen okunabilir büyüklükte yazın. 10-12 punto idealdir.
  • Özgeçmişi hazırladığınız dilin (Türkçe, İngilizce, Japonca hiç fark etmez.) yazım ve noktalama kurallarına dikkat edin. Hangi dilde olursa olsun, eğer doğru ve etkili yazamıyorsanız birkaç puan geridesiniz demektir. Özellikle hazır şablon sitelerini kullananlar; Türkçe uyumlu olmayan fontlar tercih ettiğinizde “ğ, ş, i” gibi Türkçe karakterler yanlış veya eksik yazılacaktır. Bu hatalı yazım sizi profesyonellikten uzaklaştırır ve hatta sizi yaptığı işe özenmeyen biri gibi gösterir.
  • Profesyonel gözüken ve dikkat çeken bir şablon kullanın. Özgeçmiş hazırlayabileceğiniz bazı süper site önerilerim de en sonda.
  • Sosyal medya hesaplarınız özgeçmişteki bir soru işareti. Eğer hesaplarınızı tamamen kişisel amaçlarla kullanıyorsanız gizli hesap olsun ve özgeçmişinize eklemeyin. Ancak sosyal medyada hobileriniz, yetkinlikleriniz ile ilgili paylaşımlar yaptığınız bir hesabınız veya blogunuz varsa mutlaka özgeçmişinizde yer alsın.
  • Sosyal medyada kişisel markalaşma konusunda da kendinizi geliştirin. İşverenler artık sizi ilk önce sosyal medyada aratıyor. Dünyaca ünlü kişisel gelişim yazarı Schawbell de benle aynı fikirde. (Okumadıysanız Promote Yourself kitabını mutlaka okuyun.) Eğer LinkedIn’de, Instagram’da veya YouTube’da ayrışan bir hesabınız varsa şanslınız.

Özgeçmiş Hazırlayabileceğiniz Site Önerilerimiz

Önerdiğimiz kitap:

Schawbel, Dan. (2013). Promote Yourself: The New Rules for Career Success.

Bu yazımızda sizlere özgeçmiş hazırlamaya dair ipuçları verdik.  Bir uzman desteği almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.