Sonuçlara göre A grubundaki deneklerin beyinlerinde  dil ile ilgili 2 bölgenin aktif olduğu tespit edilmiştir: Broca ve Wernicke bölgeleri. B grubundaki deneklerinde ise bu iki dil bölgesinin dışında koku korteksinin de (olfactory cortex)aktif olduğu görülmüştür.
 
3- Hikayeler, dinleyicilerin beyinlerinde hareket kontrolünden sorumlu olan bölgeleri etkileyebilir.
Fransa’da Dil Dinamikleri Laboratuvarı’nda (Laboratory of Language Dynamics in France) bilişsel bilim insanı olarak araştırmalar yapan Veronique Bolenger, katılımcılardan “John, nesneyi kavradı.” veya “Pablo topa tekmeledi.”  gibi cümleleri okumalarını istemiştir. Bu sırada katılımcıların beyin hareketlerini incelemiştir.
Beyin görüntülerinin sonuçlarına göre, vücut hareketlerini koordine eden motor kortexte aktivasyon olduğunu tespit edilmiştir.
Gördüğünüz gibi hikaye anlatma ve anlatım şekli insanları tahmin  ettiğinizden çok daha fazla etkileyebilir. İnsan beyninde birçok bölgeyi aktif hâle getirerek farklı tepkilere yol açabilir. Bu gücü doğru kullanmak ve hedef kitlenizi ikna etmek için hikaye anlatmayı bir an önce öğrenmelisiniz. Çünkü hikaye anlatan markalar beynimize neler neler yapabilir.

Kaynaklar:

QuickSprout

Bu yazımızda, hikâye anlatmanın önemini ve gücünü sizlere aktardık. Siz de daha iyi hikâye anlatabilmek için adım atın. Destek almak isterseniz “Sosyal Medya ve Pazarlama” Eğitimimize katılabilirsiniz.

İsterseniz sizin için en güzel hikâyeleri biz de anlatabiliriz. Sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com