Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Pazarlama

İlham Veren Marka Hikâyeleri: Nike

4 min read

Marka hikâyelerini düzenli olarak paylaşıyoruz. Kendiniz ve markanız için motivasyon kaynağı üretmeye devam ediyoruz. İşte yeni marka hikâyemiz: NIKE.

Nike, nasıl Nike oldu dersiniz? Gelin size biraz bundan bahsedelim. Ancak dikkatli olun. Çünkü duyacaklarınıza çok şaşıracaksınız. 

Nike kurulmadan önce şirketin kurucuları Bill Bowerman antrenördü ve Phil Knight onun orta mesafe koşusu öğrencisiydi. Bill Bowerman, öğrencisinin performansını arttırmanın yollarını arıyordu. Boş zamanlarında nasıl daha hafif bir ayakkabı tasarlayabileceğini düşünüyordu.

Stanford Üniversitesi Finans alanında MBA derecesini tamamlayan Phil Knight, öğrencilik döneminde bir ödev hazırladı. Ödevinde perakendecilerin Alman markaları ile rekabet edebilmesi için üretimin Japonya’da gerçekleşmesi gerektiğini öneriyordu. Bir ödevin hayatını değiştireceğini nereden bilebilirdi ki?

Var Olmayan Bir Şirket: Blue Ribbon Sports!

Phil Knight, ödevinde dile getirdiği fikre öyle inanıyordu ki bu işi kendi yapmaya karar verdi ve Japonya’ya gitti. Orada koşu ayakkabısı üreten “Onitsuka Tiger” adında bir şirket olduğunu öğrendi ve hemen bir görüşme ayarladı. Hangi şirket için çalıştığı sorulduğunda ise onlara gerçekte var olmayan “Blue Ribbon Sports” adlı şirket için çalıştığını söyledi. Hayali şirketiyle Onitsuka Tiger’ı ikna etti. ABD piyasası için Blue Ribbon’a distribütörlük hakkını almayı başardı. Böylelikle ABD serüveni başlamış oldu.

Phil Knight, ayakkabılarının ilk stoğunu, eski antrenörü Bowerman’a satmayı denedi. Bowerman ise ona ortak olmayı teklif etti. Ortaklıklarından sonra satışları katlandı. Spor ayakkabılarını 9 Dolar’a satan Adidas’a yaklaştılar. Artık onlar da ayakkabılarını 7 Dolar’a satıyorlardı. İşler iyi giderken Onitsuka Tiger’ın gönderdiği mallar geç geliyordu. Yaşanan sorunlar artınca iki ortak Onitsuka’dan bağımsız yeni bir marka olma kararı verdiler. 

Bir Mahkûm’un Sözleri: Just Do It!

Kurdukları yeni şirketin ilk çalışanı Jeff Johnson adında biri oldu ve Nike ismini bulan kişi de o oldu. Johnson bu ismi rüyasında görmüştü. Aynı zamanda Nike, Yunan mitolojisinde Zafer Tanrıçası’nın adıydı. Sunduğu isim önerisi çok beğenildi ve marka ismi belirlenmiş oldu. Sıra geldi slogana…

Bu meşhur slogan nasıl bulundu dersiniz? Gelin hep birlikte bakalım.

Portland’daki Gary Gilmore adındaki bir mahkuma idam edilmeden önceki son sözleri sorulmuş. Mahkûm bu soruya ‘’Let’s do it.’’ cevabını vermiş. Knight ve Bowerman’ın anlaştıkları reklam ajansının bir çalışanı olan Dan Wiedan bu cümleyi ‘’Just Do It’’olarak değiştirmiş. Dünyanın en akılda kalıcı sloganlarından biri olan ‘’Just Do It’’in  böyle yaratıldığını düşünmemiştiniz öyle değil mi?

35 Dolar’a bir Servet: Swoosh!

Nike’ın o meşhur akılda kalıcı logosu Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolara çizilmiştir. Davidson, çizdiği logonun büyük başarılara imza atacağını nereden bilebilirdi ki? Bilse 35 Dolar’a çizmezdi diye düşünüyorum. Ama marka kurucuları Knight ve Bowerman’ın bu konuda hakkını vermek lazım. Üniversite öğrencisi Carolyn’ı hiçbir zaman unutmamışlar. Logonun getirdiği büyük başarı üzerine Carolyn Davidson’a, kamuoyuna açıklanmayan bir miktarda şirket hissesi vermişler.

İşte büyük başarılara imza atan, reklamlarıyla büyüleyen Nike böyle kurulmuş. Asla vazgeçmeyerek ve en önemlisi her zaman inanarak…

Hazır bu konulara değinmişken iyi bir marka ismi için neleri göz önünde bulundurmamız gerektiğine de bir bakalım.

Öncelikle;

  • İsmin markanın ruhunu ve kişiliğini yansıtmasına,
  • Kolay telaffuz edilmesine ve yazılabilmesine,
  • Kalabalıklar arasından sıyrılabilmesine,
  • Uluslararası kabul görebilirliğine,
  • Toplumsal açıdan kötü çağrışımları olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Telâffuz edilmesi zor isimler tercih etmemeliyiz. Unutmayalım ki menüde son olarak tercih edilecek ürün söylenmesi zor olandır. 

Yazar: Özge Akman

Düzenleme: Şule Baş

KAYNAKÇA

Nike’ın İlham Veren Başarı Hikayesi. Girişim Türkiye.

Aksoy, Temel. (2011, 17 Temmuz). Bir Markanın En Önemli İletişim Gücü, İsmidir.

Bu yazımızda sizlere marka ismi için küçük tüyolar verdik ve Nike’ın oluşum sürecinden bahsettik. İlham alın.

Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.