Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Sosyal Medya

İllüstrasyon Görselleri Bulabileceğiniz 5 Ücretsiz Site

3 min read

Sosyal medyada kullanıcılar, mesaj bombardımanına tutuluyor. Peki, yüzlerce içerik arasından sıyrılıp kullanıcıların dikkatini nasıl çekeceğiz?

Mesajın zenginliği arttıkça; yani mesaj birden fazla duyumuza sesleniyorsa, insanların o içeriğe dikkat etme eğilimi de artmaktadır. Bir içerik sadece yazı barındırıyorsa, duyusal anlamda zengin bir içerik değildir. Bir içerik sadece fotoğraf barındırıyorsa, yine duyusal anlamda zengin bir içerik değildir. Aynı anda görme, işitme gibi farklı duyularımıza hitâp edebiliyorsa, işte o içerik zengin bir içeriktir.

İçeriklerimize görsel ögeler eklemek, kullanıcıların dikkatini çekecektir. Tabii, bu yeterli değil. Görsellerimizin de etkili ve farklı olması gerekiyor. Bu noktada ara sıra illüstrasyonları kullanmanın markanız ve sizin için ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Her markanın sosyal medya takipçi analizi ve hedef kitle analizi farklı sonuçlar içerebilir elbette. Dilerseniz A / B testleri yaparak takipçilerinizin hangi tarz görsel ögelerden hoşlandığını tespit edebilirsiniz.

Bugün sizlere kaliteli, hem kişisel hem ticari kullanım için uygun illüstrasyonlar içeren görselleri ücretsiz olarak nerelerden bulabileceğinize dair ipuçları vereceğiz:

Freepik: Freepik, hem kişisel sosyal medya hesaplarınız hem de kurumsal hesaplarınız için kullanabileceğiniz, size her gün onlarca yeni vektörel çizim ekleyen bir sitedir. Ayrıca, en çok içerik barındıran sitelerden de biridir. Freepik, diğer önereceğim siteler gibi İngilizce bir site. Ancak tek kelimelik aramalar yaparak bile istediğiniz görseli rahatlıkla bulabilirsiniz.

DrawKit: DrawKit, bir sonraki projeniz için aradığınız mükemmel illüstrasyonu bulacağınız sitelerden biri. Her hafta yepyeni içerikler ile sizlere yüzlerce illüstrasyon görselini ücretsiz olarak sunuyor.

Humaaans: Sitenin ismi kendini ele veriyor aslında. Daha çok insan odaklı tasarımları bulunan sitenin kütüphanesini indirdikten sonra tasarımlarınızı tamamen kişiselleştirerek projelerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca, Humaaans tasarımlarını Adobe XD gibi programlarda düzenleyebilirsiniz. Hem kişisel hem de kurumsal hesaplarınız için kendi karakterlerinizi tasarlamak istiyorsanız bu site tam size göre.

icons8.com: Site belirli kategoriler arasından seçim yapmanızı mümkün kılarak süreci organize bir şekilde yönetiyor. İstediğiniz kategoriden projenize uygun olduğunu düşündüğünüz görseli indirebilirsiniz. Link vererek görselleri kullanabilirsiniz. Maalesef, indirme işlemini sadece PNG formatında gerçekleştirebiliyorsunuz. İşte bu yüzden de illüstrasyonu düzenleme şansınız olmuyor. Yine de size yüzlerce seçenek sunan siteden görselleri PNG olarak indirip özgürce tasarımlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, sitenin ücretli versiyonu da bulunmaktadır.

Glaze: Glaze, sizlere onlarca farklı görsel tasarımcının illüstrasyonlarından oluşan bir kütüphane sunuyor. Düşük çözünürlükte olmak şartıyla görselleri ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. Google hesabınızla da oturum açabildiğiniz sitede, isterseniz 20 dolar ücret ödeyerek yüksek kalitede PNG dosyaları da elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda, görsellerinizle daha başarılı olmak için site önerileri yaptık. Siz de bu siteleri kullanarak daha yaratıcı ve farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.