Sosyal Medya

Instagram Pazarlama Çabalarınızı Güçlendirmek İçin 5 Araç

5 min read

Pazarlamacıların statik taktiklerle yol alması sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda mümkün değildir. 1 yıllık sabit planlar yapmak size başarı getiremeyebilir. Çünkü sosyal medya platformları değişen ve gelişen bir yapıya sahiptir.

Neredeyse her yeni günde, yepyeni özellikler ve platformlar hayatımıza dahil olmaktadır. Sürekli deneme hâlinde olmanız, yeni platformları test etmeniz, yeni araçları kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz, aksi hâlde pazarda unutulup gidebilirsiniz.

Bu sebeplerle sizlere Instagram pazarlamasında kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan bahsedeceğiz. Platformdaki çalışmalarınıza yenilik getirecek 5 önemli araç.

1-Pixaloop: Resimlerinizi Canlandırın!

Pixaloop bir fotoğraf canlandırma uygulamasıdır. Resimlerinize hayat vereceğini vurgulayan uygulama, Instagram akışınızda çeşitlilik oluşturmak için oldukça güzel bir araçtır. Yeni takipçileri ağınıza katmanıza yardımcı olur ve tabii ki sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda içeriklerinizi gören kişilerin ve hedef kitlenin “WOW” demesini sağlar.

Temel özelliği görsellerinizin seçtiğiniz bölümlerine hareketlilik katabilmesidir. Benzeri uygulamalar arasında en başarılı olanlardan biridir.

Uygulama ücretsiz olarak kullanılabilmektedir ve resimlerinize şu özellikleri kazandırabilmektedir:

 • Canlandırmak için bir alan belirleyin.
 • Resminizde hareketsiz kalmasını istediğiniz her yeri dondurun.
 • Animasyonunuzun yönünü ve hızını ayarlayın.

Resimlerinizle oynayın, hareketli objeler ekleyin, yıldız veya balon gibi hareketli nesneleri birlikte kullanın, 3D hareketler ekleyin…

Uygulamayı ücretli kullanmak isterseniz aylık 1$ (yıllık öderseniz) gibi ödemeniz olacaktır ve birçok filtreden faydalanabilirsiniz. Tabii içeriğinizi GIF olarak dışa aktarmak da elinizde. Bu sayede çalışmanızı diğer sosyal medya kanallarınızda veya web sitenizde de kullanabilirsiniz.

2-Later: Instagram Güncellemelerinizi ve Hikayelerinizi Planlayın!

Instagram Story’lerinizde başarılı olmak istiyorsanız, taze içeriklerinizi tutarlı bir şekilde yayınlamanız gerekmektedir. Instagram için kullandığınız bir ekibiniz yoksa, bu iş birazcık zorlaşabilir. Bu durumda, tutarlılığınızı nasıl sağlayacaksınız? Hem de sürekli online olmadan?

Instagram hikayeleri zamanlama ile ölçeklendirilebilir. Ancak birçok araç size haftalık veya aylık olarak düzenleme içerik esnekliği sunmaz.

Later, Instagram platformu için profesyonel bir uygulmadır ve markaların Instagram güncellemeleri ve hikayelerini planlamalarını sağlar.

Later, sizlere bazı çok önemli seçenekler sunmaktadır:

 1. Hikayelerinizi görsel olarak planlamak için film şeridi (storyboard) aracını kullanabilirsiniz.
 2. Planlanan hikayelerinize link veya altyazı (caption) ekleyebilirsiniz.
 3. Üç aya kadar olan verilerinizi izleyebilir ve tamamlanma oranı, etkileşim, gösterimler ve tıklamalar hakkında ayrıntılı analizler alabilirsiniz.

Her bir hikayeyi yayınlanma zamanı geldiğinde manuel olarak onaylamanız gerektiğini belirteyim (Instagram API’sı otomatik yayınlamaya izin vermediğinden), ancak tek tıklamayla yapılan bir işlemdir ve oldukça kolaydır.

3-Linktr.ee: Instagram Açılış Sayfanızı Oluşturun

Instagram profilinizde tıklanabilir link ekleyebildiğiniz tek yer bio’nuzdur. Bio çoğu zaman markaların işletme görünürlüğü ve web sitelerine trafik çekmek için yeterli ve etkili şekilde kullanılamamaktadır.

Linktr.ee, Instagram takipçilerinizi diğer kanallarınıza ve ilgili web sayfalarınıza yönlendirmenize yardımcı olmak için tüm CTA’larınızı ve bağlantılarınızı listeleyebileceğiniz kullanışlı bir açılış sayfası oluşturmanıza olanak tanımaktadır.

Uygulamayı ücretli kullanırsanız, bağlantılarınıza gitmek için medya ve grafikler de ekleyebilirsiniz.

4-Unfold: Hikayeleriniz İçin Modern Şablonlar Kullanın!

Instagram hikayeleri etkileşimi oldukça yüksek olan araçlardır. Markanızın takipçilerinizin gözünün önünde olmasını ve akıllarında kalmasını sağlar. Pazarlamacılar, markanın hatırda kalmasının ne kadar önemli olduğunu anlayacaktır. 10.000’den fazla takipçiniz varsa, önemli bir trafik ve dönüşüm sürücüsü olabilecek Instagram Hikayelerinize harici bağlantılar da ekleyebilirsiniz. Ancak, her marka hikaye ekliyor ve dikkat çekmek gün geçtikçe zorlaşıyor.

Unfold, hikaye içeriklerinizi markalamanıza ve çeşitlendirmenize yardımcı olabilecek bir dizi modern ve unutulmaz Instagram hikaye şablonu sunmaktadır.

Unfold, koleksiyonunu düzenli olarak güncellemektedir, dönemsel ve trend bazlı yeni temalar önermektedir.

5-Finteza: Etkili Bir Instagram Odaklı Satış Hunisi Oluşturun

Finteza, web analiz platformudur ve dönüşüm izleme ve analitiğe odaklanır. Finteza’nın en önemli özelliklerinden biri, çok kolay kullanımlı olmasıdır. Yapısını anlamak veya dönüşüm izleme için ekstra bir eğitime gerek yoktur.

İhtiyacınız olan her şeyi size sunar:

 1. Bir izleme kodu ekleyin (Bu bölüm herhangi bir web analizi izlemesini yüklemeye benzemektedir.).
 2. Etkinlikler gibi herhangi bir link için Finteza’s WordPress eklentisini kullanın.
 3. Analizlerinizi izlemek için düzenli olarak giriş yapın.

Finteza, etkinliklerinizi kullanarak analiz etmeniz için size otomatik huniler bile oluşturacaktır. Ayrıca kendiniz de özel huniler ekleyebilirsiniz.

Finteza, aynı zamanda Instagram trafik analizi çözümlemeleri için idealdir:

 • “Kaynaklar” (Sources) bölümüne giderek “Instagram” ı bulun – detayları görmek için linke tıklayın.
 • Instagram trafiğinizin nasıl performans gösterdiğini görmek için “Dönüşüm Hunileri” ne (Funnels)  gidin.

Raporunuz Instagram trafiğinizle sınırlı olacaktır. Böylece, performansınızı analiz edebilirsiniz.

İsterseniz, raporunuzu bir açılış sayfasıyla daha da sınırlandırabilirsiniz.

Kaynak: Smartly, Ann. (2020, 10 Haziran). 5 Tools to Boost Your Instagram Marketing Efforts in 2020. 

Özetle; sizler için önerdiğim Instagram araçlarının yeni Instagram pazarlama taktiklerinizi ortaya çıkarmanıza ve başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Bu yazımızda sizlere, size Instagram’da daha başarılı olmanızı sağlayacak pazarlama araçlarını açıkladık. Sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.