Instagram

Instagram Pazarlaması: Algoritmanın Gizemini Anlama

5 min read

Instagram  en yaygın kullanılan platformlar arasında yerini kimseye kaptırmayı düşünmüyor. Dünyaca tanınan pazarlama uzmanları Instagram’ın reklamcılık ve pazarlama konusundaki başarısının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyor.

Alanda en önemli pazar araştırma şirketlerinden biri olan eMarketer’in istatistiklerine göre pazarlama uzmanları önümüzdeki yıl Instagram’a daha fazla harcama yapacak gibi görünüyor. Instagram’a birçok yeni özellik eklendiğini biliyorsunuz. Bunlardan birisi de “mağaza” özelliği. Mağaza özelliği, önümüzdeki yıl e-ticaret konusunda önemli bir gelişme olacak. Bizden duyurması.

Ayrıca, Instagram’ın logosunu değiştirerek başlattığı köklü değişimler, kronolojik içerik yayınından algoritmaya dayalı içerik gösterimleri pek çok kişide panik yaratmıştı. Endişe takipçi ve etkileşim kaybetme üzerineydi. Değişim sonrasında beklenildiği gibi ufak düşüşler yaşansa da zaman geçtikçe her şey daha iyiye gitti.

Gizemli Instagram Algoritması Efsane Mi?

Dijital pazarlama alanında tecrübe sahibi olmayan kişiler size Instagram algoritmasının gizemli ve çözümlenmesi mümkün olmayan bir yapıya sahip olduğunu söyleyeceklerdir. Bunun yanında dijital pazarlama konusunda uzmanlaşan profesyoneller tıpkı diğer sosyal medya platformları gibi Instagram algoritmasının çok da gizemli olmadığını söylerler.

Aslında tek yapmanız gereken hedef kitlenizle bağ kurabilmek ve paylaşma etkisi yaratmak. Instagram’ın Ürün Lideri Julian K.Gutman’ın bir konferansta söylediği gibi, Instagram şu an tamamen katılım kültürüne dayalı. Öyle olmaya devam edecek ve hatta artacak.

Katılım Kültürü: Etkileşimi Kullanın!

Unutulmaması gereken en önemli püf noktalardan bir tanesi de Instagram’ın kişiyi platform içinde daha fazla tutmak için elinden geleni yaptığını bilmek. Bu da bize gösteriyor ki görseller kadar metinler de çok önemli. Çünkü insanlar görseli incelikten sonra bir de altta yer alan metni okurlarsa Instagram’da kalma süreleri uzar. Üstüne bir de beğenip yorum yapıp kaydederlerse işte o zaman öne çıkmaya başladınız demektir. Yani ne kadar etkileşim sağlarsanız Instagram için o kadar değerlisiniz. Çünkü sizin hesabınız sayesinde platformda zaman geçiren kullanıcılara daha fazla reklam gösterebilecek ve kazancını arttırabilecektir.

Instagram Hikayeler (Story) İle Öne Çıkın!

Verilere göre hikayeler her gün 500 milyondan fazla izleniyor.

Hikayeler özelliğinin, takipçilerinizi gerçek müşterilere dönüştürmek için mükemmel bir araç olduğunu unutmayın. Hikayeler algoritması çok basit çalışır. Etkileşimlerinize (beğeniler, mesajlar, yorumlar, hikaye izleme) göre en çok ilgilendiğiniz profilleri karşınıza çıkarır. Ayrıca, arkadaş listenizdeki yeni içeriğe sahip etkin hesapları da gösterir.

İlgi çekici içerik oluşturmanın birçok yolu var. Video özelliklerini ve “soru” etiketlerini kullanmak, markanızın veya ürününüzün hikayesini anlatmanıza yardımcı olabilir. Bunun yanında sorduğunuz sorulara aldığınız yanıtlar “etkileşim” demektir. 

Bu yüzden Instagram “yorumlar” bildirimleriniz her zaman açık olmalı. Bunu yaptığınızda, kitlenizin aktif üyeleriyle iletişim kurma şansınızı kaçırmazsınız. Ayrıca hikayenize gelen her reaksiyona en azından bir emoji ile cevap verdiğinizden emin olun. (Emojilerin gizemli anlamlarına dikkat etmeyi de unutmayın!) İşe yaradığını göreceksiniz. Zaman kaybı gibi gelse de hikayelerinize erişenlerin sayısındaki artışı göreceksiniz.

Kişisellelleşmeyi Unutmayın!

Instagram algoritması hesabınızda tanıdığınız ve önem verdiğiniz kişileri göstermeye çalışıyor. Henüz akıl okuyabilme gibi yeteneği olmadığı için de etkileşimde bulunduğunuz  kişilere bakarak bunu gerçekleştiriyor. Mesajlaşmalarız ve diğer kullanıcıların hesaplarında geçirdiğiniz süreler gibi basit metrikleri kullanarak platformu sizin için kişiselleştiriyor. 

Takipçi satın alma, sahte profiller tarafından takip edilme, aktif olmayan bir kitle tarafından sadece takipçi sayısını hedefleyerek takip edilme gibi şeylerden uzak durun. Artık işe yaramıyor. Gerçek kullanıcılara odaklanın. Etkileşim sağlayacak bir kitle oluşturmaya çalışın. Bir sonraki paylaşımınızı merak etsinler.

Tutarlılık Anahtardır!

Instagram algoritması insan psikolojisinin temel ilkelerini kullanıyor. Bunlardan en önemlisi ise alışkanlıklarımız… İnsan alıştığı şeyi içten içten sever. Çünkü orası güvenli alanı haline gelir. Bu yüzden siz de  takipçilerinizi bir düzene alıştırmalısınız.

Örneğin, yalnızca Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri paylaşım yapıyorsanız, takipçileriniz bunu hatırlayıp profilinizi ziyaret edecekler. Bu davranışları da akışta sizin gönderilerinizle karşılaşmalarını sağlayacaktır. 

İçerik Yazarı: Özge Akman

Kaynaklar: 

Balaban, Malik Can. (2019, 28 Haziran). Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? 

Forsey, Caroline. (2019, 30 Ekim). How Does the Instagram Algorithm Work?

Tutan, Onur. (2020). 2020 Yılında Insagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? Neler Değişti? 

Bu yazımızda, Instagram algoritması ile ilgili ipuçları verdik. Siz de bu ipuçlarını dikkate alarak yeni sosyal medys stratejinizi oluşturabilirsiniz. Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.