Sosyal Medya

Instagram’da Daha Çok Kişiye Ulaşmak İçin Yapılması Gerekenler

4 min read

Instagram’a bir günde ortalama 60 milyon içerik giriliyor. Beğeni ortalaması 1.2 milyar. Peki siz kendi markanız veya kişisel markanız için pastadan aldığınız payı büyütmek istemez misiniz? Instagram’da daha çok kişiye nasıl ulaşacağınıza dair ipuçları için okumaya devam edin.

Instagram’da ne kadar çok kişiye ulaşırsanız o kadar çok görünür olursunuz, marka farkındalığınız o kadar artar. Ama maalesef Instagram’ın algoritması o kadar hızlı değişiyor ki bu hıza ayak uydurmak bir o kadar zorlaşıyor. Merak etmeyin. Bu konuda size yardımcı olacak bazı önemli maddeleri aktaracağız.

1.Diğer hesaplarınızda da mutlaka etkin olun.

Instagram‘da paylaşım yapmadan önce Twitter, Facebook veya Tumblr’da da eş zamanlı paylaşım yapabilme seçeneğiniz var. Bazı paylaşımlarınızı diğer profillere de eklemeyi unutmayın.

Pinterest ve Instagram görsel ağırlıklı platformlardır ve birbirleri ile uyum içerisindedir. Bu sayede Pinterest, Instagram paylaşımlarınıza da uygun bir platformdur. Ayrıca hesaplarınızı birbirine bağlayıp farklı platformlardaki takipçilerinizi diğerine yönlendirebilirsiniz. Bu sayede profiliniz de dolu dolu görünecektir.

2.Sitenizde Instagram sayfanıza yer verin.

Instagram hesabınız web sitenizde yer alıyor mu? Instagram ikonuna tıklayınca sayfa sizin hesabınıza mı yönlendiriyor? Hadi, hemen kontrol edin! Eğer yönlendirmeler doğru değilse, link uzantısı çalışmıyor hemen düzeltin ve daha çok insanın sizi Instagram’da bulabilmesini kolaylaştırın.

3.Blog yazılarınızda Instagram fotoğraflarınızdan kullanın.

Blog yazılarındaki stok görsellerden herkes bir süre sonra sıkılır. Yeni bir kaynak bulmak için de çok uzağa gitmeye gerek yok aslında ya da bir grafik tasarıma. Instagram sayfanıza girin ve içeriklerinize bir bakın. Blog yazınıza uygun bir içerik bulmakta zorlanacağınızı sanmıyorum. Bu sayede okurlarınız sosyal medya hesabınızdaki içeriklerden de haberdar olacaktır.

4.Hashtagleri deneyin.

Daha büyük bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, hashtagler olmazsa olmazlardan. Takipçileriniz ve hayranlarınız (fan) için markalaşmış hashtagler kullanın. Bir organizasyonun popülerliliğinden yararlanmanızı sağlayacak hashtagleri de tabii. Mesela #DünyaKupası2008. Topluluğa ve sektöre özgü hiç eskimeyen hashtagler var ya. Onları da mutlaka kullanın: #eticaret. Bir de daha küçük kitlelere hitâp eden, daha az aratılan ama daha spesifik olan hashtagleri kullanın:  #unicornhairdontcare.

Özetle, hashtagler yeni kullanıcıların sizi keşfetmesini sağlar. Hem trend olan hem de eskimeyen hashtagların birleşimi sizi başarıya ulaştıracaktır.

5.Hikâyeleriniz silinmesin.

Instagram’daki hikâyeleriniz 24 saatte kayboluyor. Evet, ama onları “Öne Çıkanlar”a eklemek ve önemli olanları sonsuza kadar görünür kılmak sizin elinizde. Ayrıca, hesabınızın aktif olduğunu yeni kullanıcılara göstermek için de çok iyi bir yoldur. Tabii, öne çıkanları kategorilendirmeyi ve göze çarpacak şekilde sıralandırmayı unutmayın.

6.IGTV’de video paylaşın.

IGTV öne çıkmanız için çok iyi bir fırsat. Farklı içerikler paylaşma imkânınızı kullanın. Tabii hashtagleri unutmadan.

7.Reels video paylaşın.

İlk çıktığında 15 saniye olan Reels artık 30 saniye. Instagram algoritması da Reels videoları şu sıralar öne çıkarıyor. Markanız için bu yenilikleri mutlaka kullanın ve Instagram sayfanızın büyümesini izleyin.

8.Öne çıkan içeriklerinizi reklam olarak da kullanabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarına çok bütçe ayırmanıza gerek yok. Çok beğendiğiniz bir içeriği sponsorlu reklam çıkabilirsiniz ve bu sayede sayfanızın eriştiği kişi sayısı artacaktır.

Bu yazımızda Instagram hesabınızı büyütmeniz ve daha geniş kitlelere ulaşmanız için gerekli olan temel adımları listeledik. Taktikleri uygulamaya hemen başlayın bizce.

Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.