Sosyal Medya

Instagram’ı Etkili Kullanarak Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

5 min read

Instagram’a bir günde 60 milyon içerik giriliyor. Peki sizin markanız Instagram’da aktif mi? Etkili bir Instagram pazarlaması ile satışlarınızı artırmak ister misiniz? 

Instagram 2010 yılından beri bizlerle. Kolay anlaşılır arayüzü, eğlenceli fotoğraf filtreleri ve uygulamayı her geçen gün geliştiren güncellemeleriyle her yaş grubu tarafından sevilen bir sosyal medya platformu. Bugünlerde ise kullanıcılarına sadece fotoğraf, video gibi görsel içerikler paylaşılan bir sosyal mecra olmaktan çok daha fazlasını sunuyor.

Instagram markalar ve çeşitli ölçekteki pek çok işletme için oldukça önemli bir pazarlama kanalı. Artık markalar Instagram’ın sunduğu özellikleri kullanarak stratejiler geliştiriyor, potansiyel müşterilerine kolayca ulaşıyor ve marka bilinirliğini artırıyor. Bu da satışların yüzleri güldürmesini sağlıyor. Şimdi  Instagram satışlarınızda başarılı olmanızı sağlayacak çok önemli bazı adımları birlikte inceleyelim.

Tercih ettiğiniz görseller merak duygusu uyandırmalı ve kaliteli olmalı!

Instagram’da paylaşacağınız görsellerin merak uyandıran, yüksek çözünürlüğe sahip, kaliteli görseller olması müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin beğenisini kazanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle görsellerinizi mümkün olan en mükemmel hâlde paylaşmalısınız. Görselleri paylaşırken doğru hashtagler kullanarak görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizle etkileşiminiz artar.

Instagram hesabınızı “İşletme Hesabı” olarak kullanın!

Hesabınızı kişisel hesap yerine işletme hesabı olarak kullanarak paylaştığınız içeriklerin istatistiklerine ulaşırsınız. Bu sayede kitlenizin ne tarz içerikleri daha çok sevdiğini ve sayfa performansınızı görebilirsiniz. Ayrıca içerik oluştururken bu analizlere göre bir strateji oluşturabilirsiniz. İşletme hesabı profilinizde e- mail adresi, internet sayfanız, telefon numarası gibi bilgilere de mutlaka yer verin. Bu sayede müşterileriniz size ulaşılabilir ve sizi güvenilir olarak nitelendirir. Her müşteri, istediği zaman ulaşabileceği, kendisine güven veren markadan veya işletmeden alışveriş yapmak ister.

Influencerlarla iş birlikleri oluşturun!

Instagram satışlarına influencer iş birliklerinin etkisi göz ardı edemeyeceğimiz kadar güçlü. Artık birçok marka ve işletme influencerlarla çalışarak ürününü çok daha hızlı bir şekilde müşterileriyle buluşturuyor. Geniş takipçi kitlelerine sahip influencerlar sayesinde ürününüzü milyonlarca insana tanıtarak marka bilinirliğinizi artırmış oluyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, çalışmayı düşündüğünüz influencerın takipçi kitlesiyle sizin hedef kitlenizin aynı olması. Aksi hâlde ürün satışında hedeflediğiniz başarıyı elde edemezsiniz. Hatta ürün ve influencer arasında bir bağlantı kuramayan birçok müşteri markanızı samimi bulmayabilir ve markanızdan uzaklaşabilir.

Müşterilerinize hikâyenizi anlatın!

“Markanız kim?”, “Ürününüz ne?”, “Hangi ihtiyaca hizmet ediyorsunuz?”… Müşterileriniz bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını bilmek ister. Bunu yaparken düzenli aralıklarla paylaşım yapmaya özen gösterin, mutlaka bir gönderi planı oluşturun ve bu plana sadık kalın. İçeriklerinizde ürününüzü veya hizmetinizi “satmaya” değil, “tanıtmaya” odaklanın ve en güzel şekilde anlatmaya çalışın. 

Marka değerlerinizi, vizyon ve misyonunuzu içeriklerinize yansıtın, kendinizi müşterilerinize anlatın. Biyografi bölümünüzde sizi rakiplerinizden farklı kılan özelliklerinize mutlaka yer verin. Örneğin vegan bir kozmetik firmasıysanız bunu belirtin. Ya da “Türkiye’nin en temiz içerikli parfüm markası” olmak gibi bir iddianız varsa bunu paylaşın.

Instagram’ın tüm özelliklerinden faydalanın!

İçerik hazırlarken tek yönlü olmaktan kaçının. Sadece fotoğraf ya da sadece video içerik hazırlamak görünürlüğünüzü azaltır. Hikâye (Story), Instagram TV (IG TV), reels gibi Instagram’ın sunduğu her özelliğe göre farklı içerikler ve taktikler geliştirerek paylaşımlar yapmaya önem verin. Bunları hazırlarken Instagram gündemine uygun içerikler sunmaya çalışın.

Takipçilerinizi sürecinize dahil edin!

“Bir arkadaşını etiketle”, “Görmesini istediğin arkadaşınla paylaş.”, “Yorum yap.” gibi ifadelere yer verdiğiniz içeriklerinizle takipçilerinizi harekete geçirin ve onları pazarlama sürecinize dahil edin. Kendi hashtaglerinizi oluşturun ve müşterilerinizden sizleri etiketleyerek bu hashtaglerle çeşitli paylaşımlar yapmasını isteyin. Bu paylaşımları kendi hesabınızda paylaşın. Bunun gibi çeşitli içerikler sayesinde müşterilerinizle ilişkilerinizi canlı tutarak onların sadık birer müşteri olmasını sağlarken; sayfanızla olan etkileşimler sayesinde takipçi kitlenizi ve keşfette görünme oranınızı artırmış olacaksınız.

Sponsorlu reklamlardan yararlanın!

Sponsorlu reklamlar sayesinde Instagram’da görünürlüğünüzü artırarak her gün daha fazla insanın sizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sayfanızı daha çok insan ziyaret eder, satışlarınızı artırmanız kolaylaşır.

Artık Instagram’da satış hacminizi artırmak için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu adımları uyguladığınızda rakiplerinizle rekabet etmeniz hiç zor değil. Şimdiden başarılar! 

Yazar: Ülkü Tuğçe Us 

Editör: Şule Baş

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.