Pazarlama

İlham Veren Marka Hikâyeleri: Chanel Bilinmeyenleri

3 min read

Bazı markaların hikâyeleri gerçekten etkileyicidir. İşte onlardan biri: CHANEL.

Fransız moda tasarımcısı Gabrielle Bonheur Coco Chanel tarafından 1909-1910’da Paris’te bir moda evi kurulur. Uzun yıllar içinde parfüm, saat, hazır giyim, çanta ve kozmetik gibi farklı alanlarda da uzmanlaşan Chanel markası, dünyaca ünlenir. Peki Chanel markası neden çok özel?

Chanel, ojeleri için bekleme sırası olan ilk markadır.

Chanel ojelerinin çok ilginç bir hikâyesi vardır. 1994 yılında Chanel defilesi gerçekleşirken fotoğraf çekimi yapılacaktır. Makyözlerden biri modellerin tırnaklarının boş olduğunu görür ve bir keçeli kalemle tüm modellerin tırnaklarını boyar. Chanel’in ikonik bordo ojesi olan Chanel Rouge Noir ortaya çıkmış olur. Chanel Rouge Noir dünyada ilk defa yok satan ve uğruna uzun bekleme sırası oluşan ojesidir.

Coco Chanel kadınlar için takım elbiyesi icat eden moda tasarımcısıdır.

Coco’nun fark yaratan özelliklerinden biri de kadınlara pantolon giydirmesidir. Başarısının sırlarından biri de budur. Eskiden erkeklere özgü olan takım elbiseleri kadınlara uyarlayan ilk kişi yine Coco Chanel’dir. Moda dünyası korseler ve feminen kıyafetlere batmışken, Chanel sayesinde bir dönüşüm yaşandı.

Coco Chanel siyah elbise kültürünün yaratıcısıdır.

1926 yılında Vogue Dergisi Chanel’in son koleksiyonundan siyah bir elbise yayınlar. İşte o günden sonra kadınların gardırobu değişir ve kısa siyah elbise vazgeçilmezlerden biri olur.

Chanel’in Paris’te bulunan ilk butiği sanılanın aksine couture üzerine değildi.

Chanel couture ile özdeşleşmiş olsa da 1910 yılındaki ilk butiği sadece şapka satıyordu. Chanel yıllar sonra 1915 yılında ilk couture butiğini açtı.

Paris’teki şapkaları Coco Chanel’e ün kazandırdı.

Chanel markası tüm dünya tarafından henüz bilinmezken Paris’teki lüks şapkaları Coco Chanel’e ün kazandırdı. Chanel Modes olarak adlandırılan bu şapkalar, yıllarca Paris elit yaşamının gözdelerindendi.

Her marka gibi Chanel de savaştan payına düşeni aldı. 1945’lerde Paris’te 5 Chanel butiği bulunuyordu. Ama 2. Dünya Savaşı sırasında 4’ü kapatıldı ve ayakta kalan tek butikte de aksesuar ve parfüm satışı yapıldı.

Coco Chanel, Chanel markasının tamamen sahibi hiçbir zaman olamadı.

Markanın üzücü hikâyesi burada aslında. Coco Chanel adını verdiği bu markanın hiçbir zaman % 100 sahibi olamadı. Pierre Wertheimer, Chanel’in iş ortağıydı ve başta markanın sadece %10’unu Chanel’e verdi. Zamanla Coco Chanel’in hissesi artsa da asla tamamen sahibi olamadı. Günümüzde ise Chanel markası Pierre’in mirasçılarından Alain ve Gerard Wertheimer’e aittir.

Bu içeriği hazırlarken Buse Terim’in blogundan da yararlandık. 🙂

Yepyeni marka hikâyeleri için bizi takip edin. Hatta siz de kendi markanızın hikâyesini bizimle paylaşabilirsiniz.

0507 135 67 94

info@sulebas.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.