Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Pazarlama

İlham Veren Marka Hikâyeleri: H&M Başarı Adımları

7 min read

Çok sevdiğiniz marka hikayelerimizin bugünkü konuğu ünlü İsveç giyim markası H&M. Erling Persson markayı kurduğunda 30 yaşındaydı. Başarı öyküsün kısa bir yolculuk yapalım. Hazırlasanız, başlıyoruz.

Yerelden Küresele H&M

2.Dünya Savaşı sonrası, fırsatlar dönemi. Şüphesiz bu dönemin hakkını verenlerden biri de Erling Persson. Hikayemiz Erling Persson’ın savaş sonrası dönemde yolu Amerika’ya düşüyor ve ülkenin verimli ve yüksek hacimli mağazalarından hemen etkileniyor. Bu mağazalardaki potansiyeli gören Erling ülkesine geri dönüp 1947 yılında İsveç’in Västerås kentinde “Hennes” (İsveç dilinde kadın) isimli kadın giyim ürünleri satan mağazasını açıyor. 1968 yılına kadar sadece kadın giyim üzerine iş yapan Erling, bu yıl avcılık ürünleri satan Mauritz Widforss markasını satın alarak erkek giyim kategorisini de bünyesine ekleyerek ismini Hennes & Mauritz olarak değiştirdi ve şu anki bildiğimiz H&M’i yarattı. H&M’in marka başarısına bir göz atalım.

 • 1947 yılında Hennes ismi ile ilk mağaza açıldı ve bir dünya markasının temelleri atıldı.
 • 1960’lara gelindiğinde İsveç dışındaki ilk mağazasını Norveç’te açtı ve 1968 yılında Mauritz Widforss avcılık mağazası satın alınarak bildiğimiz H&M ismi oluşturuldu.
 • 1970’li yıllarda ise H&M Stockholm Borsasına kote edildi ve İskandinavya dışındaki ilk mağazasını Londra’ya açtı.
 • 1973 yılında ise H&M artık iç giyimde de üretim yapmaya başlamıştı ve o zamanlar oldukça popüler olan İsveçli pop grubu ABBA’nın üyesi olan Anni Frid ile iç çamaşırı reklamları yaparak bu alanda büyük satışlar yakalamıştı.
 • 1980’ler ve 1990’lar arasında Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Lüksemburg, Finlandiya ve Fransa gibi yeni pazarlara açıldı.
 • 1998 yılında H&M ilk online mağazasını açtı.
 • 2000’lerde ABD ve İspanya’daki ilk mağazalarını açtı ve ilerleyen yıllarda daha çok Avrupa ve Asya pazarlarına açılmaya devam etti.
 • 2004’te ilk tasarımcı iş birliğini gerçekleştirerek Karl Lagerfeld ile anlaştı.
 • 2007-2008 yıllarında H&M Group’a yeni birçok marka eklendi. Günümüzde H&M Group bünyesinde; H&M, Arket, Weekday, Cos, Monki, H&M Home, & Other Stories ve A Found markaları yer almaktadır.
 • 2010 yılında ilk defa sürdürülebilir malzemelerden oluşan “Conscious Collection” piyasaya sürüldü. Ve bu yıl H&M 2000. Mağazasını Japonyo, Osaka’ya açtı. Aynı zamanda bu yıl Türkiye pazarına da giriş yaparak Türkiye’deki ilk H&M mağazası açıldı.
 • Sürdürülebilirliğe ve geri dönüşüme önem veren bir marka olan H&M, 2013 yılında kıyafet israfının önüne geçmek için bir girişim başlattı. Artık giymediği kıyafetleri bağışlayan tüm müşteriler H&M’den indirim kazanıyorlardı. Bağışlanan bu kıyafetler ise ham madde pazarında kullanılarak dünya genelindeki israfın bir nebze de olsa önüne geçilmeye çalışılıyordu.
 • Markanın kendi ifadesine göre 2020 yılında, bir milyar pet şişeyi geri dönüştürülmüş polyestere çevirdiler. 2021 yılındaki hedeflerini ise iki milyar pet şişe olarak belirlediklerini ifade ediyorlar ve 2021 yılında ürünlerinin neredeyse %70’inin geri dönüştürülmüş ya da sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen materyaller ile üretilmiş olacağını söylüyorlar.

H&M’in tüm bu başarısının sırrı fiyat-performans ürünleri üretmesinde ve diğer markaları bir rakipten ziyade iş ortağı olarak görmesinde gizliydi. H&M “Herkes ucuz fiyata, şık giyinebilir” mottosu ile yola çıkmış ve bu yolda rakipleri ile iş birlikleri kurarak büyük başarı yakalamış bir markadır. Tüm bunların yanında H&M sosyal sorumluluk bilincine sahip ve bu alanda oldukça güzel işler çıkaran bir markadır. Marka, 2013 yılında “Looop” adını verdiği geri dönüşüm programını hayata geçirmiş ve mağaza içi geri dönüşüm sistemi oluşturmuştur. H&M çalışanlarına da oldukça değer vermektedir. Çalışanlarına minnet göstergesi olarak HIP (H&M Incentive Program) programını oluşturmuştur. Bu program ile H&M bünyesinde beş yıldan uzun süredir çalışan tüm çalışanlara H&M Group’un kârından pay verilmektedir. Çalışanlar bu pay ödemesini 62 yaşına geldikten sonra almaktadırlar ancak 2021 yılından itibaren bu sistemin değişeceği ve çalışanların 10 yıl geçirmiş olmaları koşulu ile ilk ödemelerini erken alabilmelerine imkân sağlanacağı söylenmektedir.

H&M Group’un Değerleri

1.Biz Bir Takımız!

H&M Group, müşterileri ve çalışanları ile bir bütün olduğunu ifade eder ve değerlerini bu temele dayandırır.

2.İnsanlara İnanırız

H&M Group, iş yerlerini güven, saygı, kapsayıcılık ve bütünlük üzerine inşa etmiştir.

3.Girişimci Ruh

H&M Group, “Girişimci gibi davranmayı bıraktığımız gün sadece başka bir moda şirketi olacağız.” demektedir. Başarılarının temelini yaratıcılık, yenilikçilik ve anında etki yaratmanın heyecanı oluşturmaktadır.

4.Maliyet Bilincine Sahip Olmak

H&M Group sürdürülebilirlik bilincine sahip ve geri dönüşümü benimsemiş şirketlerden biridir. Bu sebeple de maliyetlerini kontrol altında tutmayı ve olabildiğince azaltmayı hedeflemektedir.

5.Basit ve Açık Fikirli

H&M Group, “İnsanlarda ve fikirlerde çeşitliliğe kişisel üslup kadar değer veriyoruz. İnsanlar ve çevrenizdeki dünya hakkında açık fikirli olmak pozitif enerji getirir ve kapsayıcı ve misafirperver bir çalışma ortamı yaratır.” ifadelerini kullanarak basit ve açık fikirli olmanın önemini benimsemiştir.

6.Basit Tutun

H&M Group’a göre “Herhangi bir zorluğun en akıllı çözümü genellikle basittir”. H&M bu düşünce sayesinde meslektaşlarının sağduyusuna güvenmeyi benimsemiştir. H&M Group bu değerini açıklarken; “Bir şeyler deneyin. Ve değerler rehberiniz olsun. Bu kadar basit.” ifadesini kullanmıştır.

H&M Vakfı

H&M vakfı, Stefan Persson ailesi tarafından finanse edilen kâr amacı gütmeyen küresel bir vakıftır. BM’in 2030 yılı için belirlediği sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Vakfın odağı eğitim, su, eşitlik ve gezegen üzerinedir. Vakfın stratejisi; Yenilik, Katılım ve Etki temelleri üzerine kurulmuştur. 2013 yılından beri vakıfa, Stefan Persson ailesi tarafından 1.5 milyar İsveç kronu (yaklaşık 200 milyon dolar) bağışlanmıştır.

Markaların soyut bir kavramdan ziyade sosyal sorumluluk bilincine sahip, insanlara ve topluma değer katması gereken bir varlık olmasının beklendiği günümüz koşullarında H&M’in bu beklentileri karşıladığını ifade etmemiz mümkün. Şu an dünyanın önde gelen ilk 50 giyim markası listesinde 7. sırada olan H&M’in bu başarıyı yakalamasındaki sır sizce markanın üzerine kurulduğu tüm bu değerler sistemi midir?

Yazar: Yılmaz Halil Gündaş

Düzenleme: Şule Baş

Bu yazımızda sizlere H&M’nin ilham dolu hikâyesini aktardık. Harekete geçin.

Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.