Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Sosyal Medya

Markanız İçin Twitter Önerileri

4 min read

Twitter’ın Türkiye’de 9 milyon aktif kullanıcısı var. Twitter; trendleri, gündemdeki haberleri, popüler dizileri ve insanların son zamanda ilgi duyduğu birçok şeyi görüp takip edebileceğiniz dolu dolu bir platform. Peki markanız için ne anlama geliyor?

Markanızın Twitter’da bir hesabı var mı? Aktif bir hesaptan bahsediyoruz. Yoksa neredeyse her markanın her platformda zaten bir hesabı var. Twitter’ı aktif kullanarak markanıza nasıl fayda sağlayabilirsiniz? Beraber keşfedelim mi? Cevabınız evetse okumaya devam o hâlde.

1.Müşterilerinizin görüşlerini dikkate alın.

Twitter’de her saniye 6.000 tweet paylaşılıyor. Oldukça sosyal bir platform. Bu yüzden de işletmeler için müşteri görüşlerine ulaşabilmek adına oldukça değerli bir kaynak.

Hedef kitlenizin önemsediği trendleri ve konuları hemen araştırın. Böylece müşterilerinize nasıl daha etkili şekilde ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Daha da ilginç bir şey söyleyelim mi? Piyasaya yeni bir ürün çıkaracağınız zaman ürüne, üründe bulunması gereken özelliklere veya ürünlerinizi geliştirmek için yepyeni fikirlere Twitter’da müşterilerinizin görüşlerini dikkate alarak ulaşabilirsiniz. Twitter’ı kullanın. Aktif olarak.

2.Hashtagleri kullanın.

Markanız ile ilgili olan ve elbette popüler olan hashtagleri inceleyin. Hedef kitleniz için en önemli olan hashtagleri ve tweetleri keşfedin. Hatta siz de bu hashtagleri kullanarak tweet atın. Sizi engelleyen ne? İnsanlara: “Bakın, biz marka olarak buradayız. Sizin ilginizi çekecek içerikler paylaşıyoruz.” demenin pratik bir yolu.

Hashtagin içeriğiyle ilgilenenler hashtage tıkladığında paylaşılan tweetleri incelerken sizi de fark edecektir. Böylece potansiyel müşterilerin dikkatini çekeceksiniz ve markanız farklı insanların akışlarında da kendini gösterecektir.

3.Marka kişiliğiniz ve farkındalığınız olsun.

Tweetlerinizi yazma stiliniz ve kitlenizle kurduğunuz bağlantı marka kişiliğini yaratmada gerçekten çok etkili. Marka kişiliğiniz ve sesinizle uyumlu bir ton kullanın. İlgilendiğiniz konular ve paylaşımlarınızdaki ton, görüşleri sizin görüşleriniz ile uyumlu kitleyi kendinize çekmeyi sağlar. Böylece aynı düşüncede olan takipçileriniz sizinle bir bağ kurar ve tweetlerinizi kendi takipçileriyle de paylaşabilir. Unutmayın! Ne kadar çok etkileşim o kadar çok insana ulaşmak demek.

Bu arada unutmadan, yeni başlıyorsanız ya da yenilenmiş bir stratejiye ihtiyacınız varsa, Twitter yakın zamanda markaların seslerini bulmalarına yardımcı olabilmek için Organic Tweets Starter Kit’i yayınladı. İncelemenizde fayda var.

Ayrıca, “mention” aracalığıyla ve tweetlere cevap vererek de etkileşimde bulunup sizi takip etmeyenlerin akışında yerinizi alabilirsiniz. Böylece markanızı daha fazla insan fark edecektir. Gayet kolay değil mi? 

Bir tüyo daha! Marka isminiz altında desteklediğiniz bir görüş hakkında yaptığınız paylaşımlar, o düşüncedeki kitleyi size çeker. Örneğin hayvan sever bir firma olduğunuzu gösteren bir tweet atarsanız, henüz müşteriniz ya da takipçiniz olmayan hayvan severlerin dikkatini çeker; hatta takip ettikleri markalar arasında yer alabilirsiniz. 

4.Twitter’ı müşteri hizmetleri aracı olarak kullanın.

Gelişmiş markalar Twitter’ı çok önemli bir pazarlama aracı olarak görüyorlar. Twitter, markalar için müşteri görüşü edinmede çok aktif bir araç haline geldi.

Platform sayesinde müşterilerin markalara ulaşıp görüşlerini bildirmeleri, soru sorup yardım istemeleri birkaç saniyelerini alıyor. Hem müşteri hem de marka için işler çok daha kolay artık.

Markalar da bu dönüşleri sadece markayı geliştirmekte kullanmıyor, aynı zamanda müşterilere destek sağlıyor. Mutlu müşteri; kalıcı müşteri ve iyi bir reklam aracı demek, unutmayın! Netflix şirketinin farklı dillerde hesapları var. Kullanıcılarla sürekli iletişim hâlindeler. Hem de birçok dilde. 

5.Bir marka topluluğu kurun.

Müşterilerin %55’i markaların hemfikir insanlarla bir araya gelmelerini sağlamalarını, %36’sı müşterilerin ait hissedeceği bir topluluk kurmalarını istiyor. Çünkü aynı ilgi ve amaç etrafında toplanmak istiyorlar. Çünkü aidiyet hissi istiyorlar. 

Bunu da takipçilerin ve müşterilerin markanızdan söz ettiği tweetlerini yorumlayıp ya da retweetleyip bir sohbet ortamı oluşturarak yapabilirsiniz. Markanız takipçilerinizi bir araya getirecek bir ortak nokta haline gelecek. İnsanlar markanıza bir adım daha yakın hissedecek ve markanızın iletişim kurulabilir olmasını sevecekler. 

Kısaca müşterilerin sempatisini ve güvenini kazanmak için “sosyal” olmanız yeterli.

Twitter’ı markanız için nasıl kullanacağınıza dair çok önemli ipuçları verdik. Özetle, müşterilerle daha samimi bir ilişki kurmayı ve aidiyet hissi vermeyi unutmayın. Sosyal medyadan gelen geri dönüşleri dikkate almak markanızı geliştirecek en önemli unsurlardan biridir.

Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.