Sosyal Medya

Sektörlere Göre Sosyal Medyada Gönderi Paylaşılacak En İyi Saatler ve Günler: Facebook

8 min read

Sosyal medya için içerik üretiyorsanız, binlerce gönderi arasından ve gürültüden ayrışıp gönderilerinizi en etkili şekilde kullanmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Sosyal medya algoritmasının kronolojik olarak eski gönderileri daha aşağıda gösterdiğini biliyoruz. Ayrıca, gönderinin bizimle ilgili olma durumu da bir başka faktör. Bu yüzden, sosyal medyada yüksek kaliteli içeriklerimizi oluşturacak bir taktik geliştirmeliyiz ve etkileşim için bütün ihtimalleri en iyi şekilde değerlendiremeliyiz.

Her sosyal medya platformunda ne zaman gönderi paylaşacağımızı bilmek bizi diğerlerinden bir adım öne geçirecektir ve birçok kanalda içeriklerimiz daha anlamlı olacaktır.

Sprout Social veri bilimi ekipleri sıkı bir çalışma gerçekleştirerek müşterilerini temel alan ve 20.000’den fazla müşteri içeriğini inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi. Etkileşimler, sektörler ve platformlar üzerine yapılan bu çalışmanın detaylarını sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımızda Facebook özelinde veriler aktaracağız.

Sosyal networklerinizde paylaşım yapmadan önce kısa bir keşfe çıkalım. En iyi zamanı belirleyelim, en etkili günü ve tabii ki en kötü günü. Kendi markanız için derinlemesine bir yolculuğa çıkın ve kişiselleştirilebilir içgörülerden en iyi şekilde yararlanın.

COVID-19 Etkileri Sonrası Sosyal Medyadaki Değişiklikler

COVID-19 sosyal hayatımızda olduğu gibi sosyal medya kullanımımızda da birçok davranış değişikliğine sebep oldu. Sprout Social gönderiler için en iyi zamana dair analizler yapıldı ve etkileşim gibi farklı metrikler de araştırıldı. Çalışmanın sonuçlarını incelemek isterseniz Sprout Social’dan ulaşabilirsiniz.

Açıklama: Sprout Social verileri birçok farklı sektör ve bölgeden elde edilmiştir. Bütün çerçeveler Central Time Zone (CST) olarak kaydedilmiştir. Etkileşimler markanın belirlenen saat çerçevesinde özel belirlenen kanal (LinkedIn, Facebook…) için aldığı etkileşimi temsil etmektedir. Sektöre özel veriler orta ve yüksek seviyede etkileşim içeren saatleri kapsamaktadır. 

Şimdi Facebook platformu ve sektör özelinde araştırma sonuçlarını inceleyelim:

Facebook’ta Gönderi Paylaşmak İçin En Uygun Saatler

En iyi saatler: Çarşamba 11.00 ve 13.00-14.00 arası

En iyi gün: Çarşamba

En kötü gün: Pazar

Samimiyet ve gerçeklik etkileşimde anahtardır. Facebook algoritması sürekli değişse de samimi ve gerçek içeriklerin gücü değişmemektedir. Hedef kitlenizle en doğru zamanda iletişime geçmek gönderilerinizin başkaları tarafından da paylaşılmasını sağlayacaktır.

Veriler derinlemesine incelendiğinde çarşambanın birçok sektör için en iyi gün olduğu ortaya çıkmıştır. Hafta ortasında hedef kitlenizin dikkatini çekmek daha kolay olacaktır. Hafta sonları içeriklerinizle kitlenizi yakalamak daha zordur, çünkü hafta sonu genellikle başka konular insanların zihnini meşgul etmektedir ve sizin markanızın içeriklerine dikkat etmeleri daha düşük bir ihtimaldir.

Bu söylediklerimizin dışında, Facebook etkileşimleri tutarlı bir şekilde salıdan perşembeye kadar 8.00-15.00 arasında da yüksek oranlara sahiptir. Bu zaman aralığı gönderi paylaşımı için “güvenli zaman” olarak düşünülebilir. Diğer taraftan, en düşük etkileşim saatleri her gün için 7.00 öncesi ve 17.00 sonrasıdır. Bu veriler, Facebook’un ne kadar geniş bir kitle tarafından ne kadar çok kullanıldığını da göstermektedir. Özellikle hafta ortalarında aktif bir şekilde gönderi paylaşın ve sabahın erken saatleri ile akşamları çok fazla paylaşım yapmayın.

Tüketim Malları Sektörü İçin Facebook’ta En İyi Saatler

En iyi saatler: Çarşamba 13.00 ve Cuma 11.00

En iyi gün: Çarşamba ve Cuma

En kötü gün: Pazar

Hafta içi daha yoğun etkileşim olduğunu görüyoruz. Çarşambadan cumaya, özellikle 10.00 ve 17.00 aralığında ciddi ve tutarlı bir etkileşim yüksekliği dikkat çekiyor. Diğer taraftan da her gün 8.00 öncesi ve 17.00 sonrası en düşük etkileşimin olduğu saatler olarak göze çarpıyor.

Perakende ve B2C şirketler için hedef kitleyi anlamak ve markadan bekledikleri deneyimi keşfedebilmek çok önemli. Bunun için sosyal izleme ve dinleme araçlarından mutlaka yararlanın veya uzman desteği alın. Hangi tarz içerikleri sizin için daha uygun, sosyal medyada nasıl diyalog başlatabilirsiniz gibi konularda destek alabilirsiniz.

Medya Sektörü İçin Facebook’ta En İyi Saatler

En iyi saatler: Salı, Çarşamba ve Perşembe, 17.00; Cuma 8.00-9.00 arası

En iyi gün: Çarşamba

En kötü gün: Pazar

Sprout Social tarafından 2020’de yapılan bir çalışmaya göre medya şirketlerinin Facebook’ta gönderi paylaşımı ve etkileşimi için herhangi bir zaman sıkıntısı olmadığı ortaya çıkarılmıştı. Amerika verilerine göre Facebook kullanıcılarının % 74 gibi yüksek bir oranı her gün siteyi ziyaret ettiklerini belirtmiştir. Tabii ki çoğu da yeni haberleri almak ve sosyal tartışmalara katılmak için. Bu sebepten de medya şirketlerinin bütün hafta boyunca diğer sektörlere kıyasla etkileşimlerinin çok daha yüksek olması doğaldır.

Güvenli zaman aralığı her gün 8.00-10.00 arası ve 17.00 olarak kabul edilebilir. Ayrıca, en az etkileşimin her gün 5.00 öncesi ve 18.00 sonrası olduğu da unutulmamalıdır.

Eğitim Sektörü İçin Facebook’ta En İyi Saatler

En iyi saatler: Çarşamba 9.00 ve Cumartesi 17.00

En iyi gün: Çarşamba

En kötü gün: Pazar

Facebook, lise öğrencileri için bir sosyal network platformu olmaya başladı bile. Bu networkler için eğitim sektöründe farklı kullanım şekilleri var: kapalı gruplar… Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında, okullar için sosyal medya içeriklerinin görülme olasılığı sabahları ve akşamları daha yüksektir.

Sosyallik okul için temel bir rol oynamaktadır. Her ne türde olursa olsun. Öğrencileri hedefleyen kampanyalar ve kampüs hayatı ile ilgili tartışmalara kadar birçok sosyallik türü artık hayatımızda. Öğrencilerinizle Facebook’ta en etkili saatlerde bir araya gelin. Öğrencileri hedefleyen bir markanız varsa, en iyi saatleri takip edin. Pazartesiden cumaya 9.00 ve öğlen arası; ayrıca Cumartesi öğle saatleri ve 21.00 eğitim sektörü için en verimli saatlerdir.

Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin Facebook’ta En İyi Saatler

En iyi saatler: Çarşamba ve Cuma 8.00-9.00

En iyi gün: Çarşamba

En kötü gün: Cumartesi ve Pazar

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için sosyal kampanyalarla misyonlarını tüm dünyaya göstermede Facebook en ideal platformlardan biridir. Tartışma başlatma ve topluluklarla ve hedef kitleyle etkileşim kurma konusunda Facebook kâr amacı gütmeyen kuruluşlara birçok olanak sağlamaktadır. Kâr amacı gütmeyen faaliyetler için etkileşimin en yüksek olduğu zaman iş günleridir. Çarşamba ve cuma sabahları özellikle en uygun vakitlerdir.

Size sadık takipçilerinizle etkileşim için en güvenli saatlerse çarşambadan cumaya, 8.00 ve 15.00 arasıdır. Kâr amacı gütmeyen kuruluşların en düşük etkileşim saatleri olan her gün 6.00 öncesi ve 19.00 sonrasından kaçınmaları gerekmektedir.

Teknoloji Sektörü İçin Facebook’ta En İyi Saatler

En iyi saatler: Çarşamba 9.00 ve öğlen saatleri arası

En iyi gün: Çarşamba

En kötü gün: Pazar

İstatistiklere göre yazılım ve teknoloji şirketleri için sosyal görünüm çok önemlidir. IT tüketicilerinin %86 gibi çok yüksek bir oranı karar verirken şirketin sosyal görünümünün etkili olduğunu belirtiyor. Şirketiniz ister B2C isterse B2B hedeflesin, çarşamba her ikisi için de en iyi etkileşim günü.

İş günlerinde de etkileşim şansınız yüksek. Pazartesiden cumaya 9.00 ve öğlen saatleri arası güvenli saatler. Sabah saatleri bu sektör için uygun görünüyor; ancak her gün için 18.00 sonrası en düşük etkileşimin olduğu saatler.

Sağlık Sektörü İçin Facebook’ta En İyi Saatler

En iyi saatler: Çarşamba 10.00 ve öğlen saatleri arası

En iyi gün: Çarşamba

En kötü gün: Cumartesi ve Pazar

Sosyal görünüm sağladığı için sağlık şirketleri için Facebook oldukça önemlidir. Pazarlama ve tutundurma içeriklerine ek olarak, yerel olarak görünüm kazanmada, hastalarla bağlantıda kalmada ve yorumlarla marka itibarı inşasında Facebook, sağlık sektörüne çok güzel olanaklar sunmaktadır.

Hafta içi, paylaşım için güvenilir görünmektedir. Pazartesiden cumaya kadar özellikle 9.00 ve 15.00 saatleri arasında etkileşimin en yüksek olduğu güvenilir saatlerdir. Sağlık sektörü için en düşük etkileşimse, her gün 6.00 öncesi ve 19.00 sonrasıdır.

Finans Sektörü İçin Facebook’ta En İyi Saatler

En iyi saatler: Çarşamba öğlen

En iyi gün: Çarşamba

En kötü gün: Cumartesi ve Pazar

Finans kurumları Facebook’ta iş günleri boyunca yüksek bir katılım gösteriyor. Özellikle pazartesiden cumaya kadar 9.00 ve öğlen saatleri arası oldukça etkili zamanlar. Bankalar ve exchange büroları kapandıktan sonra, hedef kitlenin ilgili dağılabilir. En düşük etkileşim saatleri her gün 18.00’dan sonradır.

Bu yazımızda, sosyal medyada daha başarılı olmak için öneriler yaptık. Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.