Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetim Araçlarını Yakından Tanıyalım!

7 min read

Markalar ve kişisel markalar olan bizler için sosyal medya artık hayatımızın önemli bir parçası. Ancak çoğu zaman her an online olup içerik üretme ve paylaşma şansımız yok.

Bu durumda devreye yapay zekâ ve teknolojiden yararlanmak giriyor. Ücretli/ücretsiz birçok sosyal medya yönetim aracı var. Bu yazımızda sizlere en kullanışlı ve faydalı araçları açıklıyoruz. Hazırsanız “baş”lıyoruz.

Sosyal Medya Yönetim Araçları Nedir?

Sosyal medya yönetim araçları, sosyal medya platformlarındaki eylemlerinizi planlamanızı, yönetmenizi ve raporlamanızı sağlayan araçlardır. Zamanı etkili ve verimli kullanmanıza yardımcı olurlar. Gönderilerinizi raporlayarak ve analiz ederek sosyal medya pazarlamasındaki başarınızı ölçümlemenize imkân sağlarlar. Bu nedenlerle sosyal medyada güçlü bir yer edinmek isteyen kişiler ve markalar sosyal medya yönetim araçları ile paylaşımlarını optimize etmeyi tercih ederler.

Sosyal medya yönetiminde en başarılı araçları sizler için bir araya getirdik:

Hootsuite

Hootsuite, tüm sosyal medya içeriklerinizi tek bir platform ile yönetmenizi sağlar. Otomatik planlama özelliği sayesinde oluşturduğunuz içerik takvimindeki boşlukları değerlendirebileceğiniz öneriler sunar. Hootsuite kullanarak sadece oluşturduğunuz içerikleri planlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni içerikler de üretebilirsiniz. Hashtag’lere veya anahtar kelimelere göre aramalar yapabilir, paylaşım yaptığınız sosyal medya platformunda güncel olan akışı takip edebilirsiniz. 

İçeriklerinizin performansını analiz edebilir ve gönderilerinizin başarısını takip edebilirsiniz. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve YouTube hesaplarınız için kullanabileceğiniz bir araçtır. 30 günlük deneme süreci boyunca ücretsiz olan Hootsuite’in profesyonel mesaj kutusu yönetimi özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede mesaj hacminizi takip edebilir ve mesajlarınıza hızlıca dönüş sağlayabilirsiniz.

Buffer

En çok tercih edilen araçlardan biri olan Buffer, “Buffer Publish” ve “Buffer Analyze” olmak üzere iki koldan hizmet vermektedir. Buffer Publish planlama aracıdır. Tek bir panel üzerinden sosyal medya hesaplarınızı planlayabilir ve yeni içerikler oluşturabilirsiniz. Publish’in uyumlu olduğu sosyal medya hesapları Facebook, Instagram, LinkedIn ve Pinterest’tir.

Buffer Analyze ise analiz etme ve ölçümleme aracıdır. Instagram, Facebook ve Twitter ile uyumludur. Gönderilerinizin performansını değerlendirebilir, hedef kitlenizi demografik açıdan analiz edebilir, içerik paylaşımı için en etkili gün ve saatleri belirleyebilirsiniz. Ayrıca Buffer Reply özelliği ile de farklı sosyal medya hesaplarınıza gelen yorumlara tek yerden cevap verebilirsiniz.

Sprout Social

Sprout Social ekip çalışması, otomatik ve hazır raporlar isteyenler için tek bir panelden hizmet veren başarılı bir araçtır. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, LinkedIn hesaplarıyla mükemmel çalışır. 

Sprout Social ile planlama, yayınlama, analiz gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. “Library Hub” özelliği ile yeni gönderiler hazırlayabilirsiniz. Otomatik olarak belirlenen paylaşım gün ve saati ile gönderilerinizi en fazla verim  alacağınız zamanlarda paylaşabilirsiniz. “Spike Alert” özelliği ile mesajlarınızdaki artışı veya azalmayı takip edebilir, mesajlara daha hızlı yanıt verme vs. gibi gereken aksiyonları alabilirsiniz.  

eClincher

eClincher kullanıcılarına planlama, sosyal medya sohbet yönetimi, yayınlama, analitik raporlama gibi pek çok hizmet sunar. Görsel takvim özelliği ile sosyal medya gönderilerinizi planlamanızı kolaylaştırabilir, sohbet alanındaki konuşmalarınızı kolayca takip edebilir, anahtar kelime ve hashtag araması yapabilirsiniz. Eğer markanız için influencer iş birliği gerçekleştirmek istiyorsanız eClincher’ı kullanarak çalışmayı düşündüğünüz influencerın markanıza uyup uymadığını ölçümleyebilirsiniz. Influencer keşifleri gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Pinterest, LinkedIn, Google My Business, Yelp, Blogger sosyal medya hesaplarıyla uyumlu çalışır. Birçok sosyal medya platformu ile uyumlu çalışması onu diğer araçlardan öne çıkaran özelliklerden biridir.

Sendible

Sendible, çok sayıda sosyal medya kampanyası yönetimi, iş birlikleri, ekip çalışmaları yürütenler için oldukça verimli bir araçtır. Genellikle ajanslar tarafından sık tercih edilir. Planlama, iş birliği, detaylı performans analizi gibi çeşitli hizmetler sunar. Sunduğu ön izleme seçeneği sayesinde içeriklerinizi yayınlamadan önce ekip arkadaşlarınızla, müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. 

İçeriklerinizin nasıl performans göstereceğiyle ilgili anlık izlemelere, detaylı raporlara ulaşabilirsiniz. Sendible, Google Analytics entegrasyonuna sahiptir. Böylece paylaşımlarınızın sosyal medyadaki etkisini (web sitesi ziyaretleri, sayfada kalma süresi, içeriğin ne kadar ilgi çektiği vb.) detaylı olarak değerlendirebilirsiniz. Müşterilerinize ya da iş arkadaşlarınıza haftalık mail raporları göndermenizi sağlar. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, LinkedIn ve YouTube desteklediği sosyal platformlardır.

MeetEdgar

Daha çok küçük işletmelere göre tasarlanmış bir araçtır. Paylaşılabilir makaleleri ve blogları otomatik olarak sıralayarak içerik fikirleri sunar. İçerik kütüphanesi hazırlayarak sosyal medya takviminizi oluşturabilirsiniz. MeetEdgar’ın aynı zamanda “Edgar University” sosyal medya üzerine eğitim veren bir eğitim merkezi de bulunmaktadır. Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn ile uyumludur.

MavSocial

MavSocial, görsel içerik üreticilerinin en sık tercih ettiği sosyal medya yönetim aracıdır. Sosyal medya içeriklerini planlamayı değil, görünürlüklerini arttırmayı sağlar. İçeriklerinizi tanıtıp eski gönderilerinizi yeniden paylaşmanızı planlar. 

MavSocial ile gönderilerinizi yayınlayabilir, etkileşim performanslarınızı takip edebilir, raporlama yapabilirsiniz. Yeni görsel içerikler üretmeniz için zengin bir görsel havuzu imkanı sağlar. Ayrıca görsellerinizi düzenleyebileceğiniz olanaklar sunar. MavSocial Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, ve Tumblr platformlarını destekler. 

CoSchedule

Girişimciler için tasarlanan bir sosyal medya yönetimi platformudur. Sosyal medyaya dair tüm faaliyetlerinizi tek bir yerden organize etmenizi sağlar. “Marketing Suit” özelliği tüm pazarlama sürecini bir araya getirir. Marketing Suit kullanarak içerik takvimi oluşturabilir, içeriklerinizi düzenleyebilir, iş planınızı hazırlayabilir, projelerinizde kullanacağınız materyalleri tek bir yerde saklayıp ekibinizle paylaşabilirsiniz. CoShedule’ı Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest ve Tumblr’da rahatça kullanabilirsiniz.

Crowdfire

Makele ve görsel içerikler oluşturmak isteyenler için tasarlanmıştır. WordPress, Medium, Shopify hesaplarınızı entegre ederseniz Crowdfire bu hesaplarınızdan otomatik olarak yeni sosyal medya gönderileri düzenler. Sosyal medya performansınızı ölçümleyip raporlamanıza olanak sağlar. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, LinkedIn hesapları için kullanmaya uygundur.

Tailwind

Instagram ve Pinterest pazarlamacılığıyla ilgilenenler için hazırlanmış bir platformdur. Tek seferde Pinterest’te 10 pin oluşturabilirsiniz. “Auto Post” özelliği ile Instagram gönderileriniz için plan oluşturabilirsiniz. Hashtag önerilerinden faydalanarak paylaşımlarınızın görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Zoho Social

İşletmeler ve ajanslar için faydalı araçlardan biridir. Facebook, Twitter, LinkedIn, Google My Business ve Instagram hesaplarınızı kolayca yönetmenizi sağlar. Gönderi planlarınızı gün ve saatlere göre hazırlayabilirsiniz. Süreci iş arkadaşlarınızla veya müşterilerinizle eş zamanlı olarak paylaşabilirsiniz. “Durdurma” özelliği sayesinde ileri tarihli postlarınızı askıya alabilirsiniz.

Sosyal medya hesabınızı yönetirken faydalanabileceğiniz bazı yönetim araçlarını sizler için inceledik. Diğer yönetim araçlarına da göz atarak ihtiyaçlarınıza cevap verecek en uygun yönetim aracını seçebilirsiniz.

Ya da bizimle iletişime geçip sosyal medya, dijital pazarlama, reklamcılık ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için sunduğumuz yaratıcı çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Curalate

ManageFlitter

Buzzsumo

TweetDeck

Agora Pulse

Post Planner

SocialOomph

Later

Rignite

Yazar: Ülkü Tuğçe Us 

Editör: Şule Baş


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.