Sosyal Medya

Sosyal Medyada Hashtag Stratejisi Geliştirme: Nerede, Ne Zaman, Ne Kadar Hashtag Kullanılmalı?

4 min read

Hashtag kullanımı konusunda kafa karışıklığınız olabilir. Hangi platformda ne kadar hashtag kullanılması gerekiyor? Hashtag kullanılması gerekiyor mu? Ve daha birçok sorunun cevabı için okumaya devam edin:

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki hashtag kullanmalısınız. İnsanlar Google aramalarında sizin hashtag’inizi aratıyor olabilir. Ayrıca emin olun bu arama işlemini Twitter ve Instagram’da da yapıyorlar. O yüzden mutlaka içeriğiniz, markanız ve sektörünüzle ilgili hashtag’leri kullanın. Hashtag kullanmak sizi daha görünür yapacaktır.

Unutmayın ki sosyal medya ortak “ilgi” alanları etrafından biraraya gelen insanlardan oluşur. Sadece bir hashtag, tweet’inizin erişimini veya sizi takip eden kişi sayısını artırmakla kalmaz, ayrıca sizin kullandığınız anahtar kelime ile İLGİLENEN herkese ulaşmak için çok önemlidir.

Hashtag’leri nasıl kullanmanız gerektiğiyse mutlaka not almanız gereken bir konu. Şimdi farklı platformlara göre nasıl bir hashtag stratejisi geliştirmeniz gerektiğine daha yakından bakalım.

1-Twitter’da Hashtag Kullanımı

Twitter, hashtag stratejisinin en etkili olduğu platformdur. Araştırmalara göre hashtag içeren tweet hashtag içermeyen tweet’lere göre iki kat daha fazla etkileşim almaktadır. 

Buddy Media’nın verilerine göre sadece bir veya iki # kullanarak 4 retweet’ten 8’e, 10 retweet’ten 20’ye çıkabilirsiniz. 

Araştırmanın çok ilginç diğer sonucu ise şu: Söz konusu Twitter ise bir veya iki hashtag kullanmalısınız. İkiden fazla hashtag içeren bir tweet attığınızda etkileşiminiz ortalama %17 düşüş gösterecektir. 

Twitter tarafından yapılan hashtag araştırmasına göre, bireysel hesaplarda hashtag kullanımında %100’lük bir etkileşim artışı görülmektedir. Marka hesaplarında ise %50’lik bir artış görülmektedir. Sadece hashtag kullanarak tıklama, retweet, cevap verme ve diğer etkileşim türlerinde artış sağlayabilirsiniz.

Bir veya daha fazla hashtag içeren tweetlerin retweet edilme olasılığı % 55 daha fazladır. 

Twitter’da hashtag kullanımı ile ilgili bir uyarı da yapalım. Özellikle reklam veren markalar için. Reklamlar söz konusu olduğunda Twitter, # veya @ ifadesi olmayan tweet’lerin yüzde 23 daha fazla tıklama aldığını açıkladı.

BONUS: Twitter Etkileşim Artırma Kılavuzu’na Yakından Bakalım:

Markalar bazında Twitter etkileşim oranlarına göre Cumartesi ve Pazar etkileşim %17 daha yüksek olmasına rağmen markaların sadece %19’u hafta sonu paylaşım yapmayı tercih ediyor. 

Etkileşimlerin %78’i marka tweet’lerinin retweet edilmesi ile elde ediliyor. %22’si tweetlere verilen cevaplar ve %92’si tweetlerdeki link tıklamaları. 

8.00 ve 19.00 arasındaki paylaşımlarda %30 daha fazla etkileşim vardır. Görsel linki barındıran tweetlerin etkileşim oranı barındırmaya göre 2 kat daha fazladır.

100’den daha az karakter içeren tweetlerin etkileşimi %17 daha fazladır. Link içeren tweetlerin etkileşim oranı içermeyenlere göre %86 daha fazladır. Hashtag içeren tweetlerin etkileşim oranı içermeyenlere göre 2 kat daha fazladır.  Tweetlerin sadece %24’ü hashtag içermektedir. 1 veya 2 hashtag içeren tweetlerin etkileşimi 3 veya daha fazla hashtag içerenlerden %21’i daha fazladır. Eğer ikiden fazla hashtag kullanırsanız, etkileşiminiz % 17 oranınında düşüş gösterecektir.

“Retweet” eder misiniz diye belirtilen tweetlerin retweet edilme oranı belirtilmeyenlere göre 12 kat daha fazladır. Ama markaların sadece %1’i bu stratejiyi kullanmaktadır.

Takipçiler “Retweet” eder misiniz (uzun hâli ile) diye sorduklarında retweet oranı ortalamaya göre 23 kat daha fazla olmaktadır. Eğer kısaltma şeklinde yani sadece “RT” yazarak sorarlarsa bu oran 10 kat olmaktadır. 

Instagram’da Hashtag Kullanımı

Instagram, hashtag stratejisinin en etkili olduğu 2. platformdur. Ve güzel haber şu ki Instagram hashtag kullanımında bir doygunluk noktası yoktur. 11’den fazla hashtag içeren Instagram gönderilerinde etkileşim en yüksektir.

En fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz. Ancak gelişigüzel yazılmış hashtag’ler sizin için olumsuz bir etki de oluşturabilir. Hashtag’lerinizi belirlerken markanıza, sektörünüze ve hedef kitlenize uygun olmasına dikkat edin.

Facebook’ta Hashtag Kullanımı

Hashtag kullanımında Twitter ve Instagram lider durumda. Facebook’ta ise durum biraz karışık: Hashtag’i olmayan Facebook gönderileri, hashtag’li olanlardan daha iyidir. 

BONUS: Hashtag Bulmak ve Hashtag’lerinizi Yönetmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

1-Hashtagify.me (https://hashtagify.me/)

2-RiteTag (https://ritetag.com/)

3-Tagboard (https://tagboard.com/)

4-Twitalyzer (http://twitalyzer.com/5/index.asp)

5-Trendsmap (https://www.trendsmap.com/)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.