Sosyal Medya

Sosyal Medyada Hedef Kitle Tanıma ve Hedef Kitleye Ulaşma

5 min read

Hedef kitle tanımlamak, pazarlamanın en zorlu görevlerinden biridir. Ama unutmayın ki hedef kitlenizi doğru tanımladığınızda markanız için çok daha iyi getirileri olan kampanyalar yapmaya başlarsınız. Nasıl mı? Hazırsanız “baş”layalım!

Hedef kitle tanımlama ve hedef kitleye sosyal medya aracılığıyla ulaşmaya dair oldukça kapsamlı bir kılavuz hazırladık. İlk olarak hedef kitlenin ne olduğunu anlayalım.

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitlenin gerçekte nedir? Hedef kitle, ürün – hizmet veya teklifinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan insan grubudur. Bu grup belirli ortak davranışsal özelliklere sahiptir.

Bazı hedef kitle örneklerini beraber inceleyelim. Canva. Neredeyse hepimizin kullandığı bir araç. Çevrimiçi tasarım yapmayı sağlıyor. Tasarım konusuna ilgili geniş bir grubu var. Canva’nın en önemli hedef kitlelerinden biri Canva’yı infografik veya poster gibi tasarımlar oluşturmak için kullanan öğretmenlerdir.

Canva için önemli olan bir diğer hedef kitle ise sosyal medya pazarlamacılarıdır. Bu grup da Canva’yı çevrimiçi sosyal medya ve dijital materyal yapmak için kullanmaktadır. 

Neden Hedef Kitlenizi Tanımlamalısınız?

Hedef kitle tanımlamak neden bu kadar önemli? Hedef kitleyi doğru tanımlamak pazarlama çalışmalarınızın etkili olması için çok önemlidir:

 • Belirli bir hedef kitleye odaklanmak, daha etkili ve stratejik reklam vermeyi sağlar.
 • Markanızla ilgili olan tüketicilere ulaşmanızı ve doğru kitleye para-kaynak ayırmanızı sağlar.
 • Kimi hedefleyeceğinizi bilmek, marka sesinizi belirlemenize ve bu sesi daha merak uyandırıcı şekilde kullanmanızı sağlar. Sosyal medya markalaşma çalışmalarınızı güçlendirir. 
 • Özel bir kitleye yönelik pazarlama çalışması yaptığınızda, onlarla bağlantı kurmanız ve marka sadakati oluşturmanız kolaylaşacaktır. 

Hedef kitle tanımlamayı öğrendiğinize göre, hedef kitlenin kim olduğuna odaklanalım!

Mevcut Hedef Kitlenize Yakından Bakın!

Sizi takip eden veya sizden satın alma gerçekleştiren kişilere daha yakından bakın. Kim sizinle sosyal medyada iletişim kurmak istiyor? Bu sorunun cevabı, sizinle iletişim kurmak isteyen insanları anlamanızı da sağlayacaktır. 

Size yardımcı olabilecek bazı sorular:

1-Mevcut Hedef Kitleniz Kim?

Sizi sosyal medyada kimlerin takip ettiğini ve gönderilerinizle etkileşime geçtiğini gözlemleyin. İçeriklerinizi kimler seviyor, paylaşıyor, yorum yapıyor? Sonraki adımda yaş, dil, yer, ilgi alanı gibi temel özellikleri inceleyin.

2-Ne Tür Bilgiler Arıyorlar? Neden?

Hedef kitleniz sizi neden takip ediyor? Hangi bilgiler için takip ediyor? Takipçilerinizin aradığı bilgi türünü bulursanız, hedef kitlenizi anlamanız kolaylaşacaktır. Onların ihtiyaçlarını anlamanıza ve hedef kitlenize sosyal medyada nasıl yaklaşacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. 

Hatırlatalım ki insanlar markaları sosyal medyada birçok farklı nedenden dolayı takip ediyor olabilir. İçerik stratejinizi belirlemek için siz kendi kitlenize odaklanın. 

Sprout Social Index: Above and Beyond raporuna göre, tüketicilerin markaları sosyal medyada takip etmesinin en yaygın 4 nedeni:

 • 1-Yeni ürün veya hizmetler hakkında bilgi edinme (%57)
 • 2-Şirket haberlerinden haberdar olma (%47)
 • 3-Promosyonlar veya indirimler hakkında bilgi edinme (%40)
 • 4-Eğlenme (%40)

3-Bu Bilgi İçin Nereye Gidiyorlar?

Hedef kitleniz en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyor? Hedef kitlenizi en çok nerede fark ettiniz? Etkili içerikler üretmek ve paylaşmak için hedef kitlenizin en aktif oldukları yerden onlara ulaşın.

Örneğin, hedef kitlenizin çoğunluğu Instagram’da ise Twitter’da bir kampanya yapmanız pek de anlamlı olmayacaktır. Hedef kitlenizin ne istediğini ve içerik stratejinizi hangi platformda belirleyeceğinizi doğru anlayın.

4-Ne Hakkında Konuşuyorlar?

Hedef kitlenizi doğru tanımlamak için en önemli sorulardan biridir. Hedef kitlenizin sevdiği ve sevmediği şeyler nelerdir? Hedef kitleniz hangi çözümleri arıyor? Markanız veya ürünleriniz hakkında ne düşünüyorlar? Bu soruların cevaplarını biliyorsanız, hedef kitlenize yönelik nokta atışı çalışmalar yapabilirsiniz. 

Sosyal medya dinleme araçlarını kullanarak hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğunu daha kolay analiz edebilirsiniz. Bazı sosyal medya dinleme araçları: Agorapulse, HootSuite, Mediatoolkit, Sprout Social

5-Kime Güveniyorlar?

Kendi sosyal alışkanlıklarınızı bir düşünün. İnternette gördüğünüz bir markaya güveniyor musunuz? Diğer müşteri ve kullanıcıların yorumları, incelemeleri satın alma kararınızı etkiliyor mu?

İşletme itibarınızı da düşünün. Tüm mesajlara cevap veriyor musunuz? Markanız ve hedef kitleniz için bulunur olmak, güven oluşturmak ve hedef kitlenizi markanıza çekmek için çok önemlidir. 

Ürün veya Hizmetlerinizin Temel Faydalarını Belirleyin!

Hedef kitlenizi artık tanıyorsunuz. Ürün veya hizmetlerinizle onların sorunlarını nasıl çözebileceğini gösterin. İşletmenizin onlara sunduğu değer nedir? Temel avantajlarınızı belirleyin. Rakiplerinizden ayrışan yönlerini de net belirleyin.

Rekabeti Es Geçmeyin!

Hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımlamak ve onlara ulaşmak için rakiplerinizin ne yaptığına da bir bakın. Kendinize şu soruları sorun:

 • Rakipleriniz hangi insan gruplarını hedefliyor?
 • Hedef kitlelerine nasıl ulaşıyorlar?
 • Rakiplerinizin en doğru yaptığı şeyler neler?
 • Rakiplerinizin stratejilerinde neler eksik?
 • Rakiplerinizin sunduğu temel faydalar neler?
 • Ne sıklıkla gönderi paylaşıyorlar?
 • Hangi içerik formatlarını kullanıyorlar?
 • Hangi tonda mesaj iletiyorlar?

İpucu: Rakiplerinizi analiz etmek için sosyal medya dinleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Hedef Kitleniz İçin İçerik Oluşturun!

Hedef kitleniz ile ilgili her şeyi biliyorsunuz. Şimdi içerik oluşturalım. Size rehberlik edebilecek bazı uygulamaları paylaşıyoruz: 

 • Farklı içerik formatlarını, zamanları ve diğer metrikleri kullanarak A / B testi yapın. Hedef kitlenize en uygun içerik türü vs. hakkında doğru bilgi sahibi olun. Ne tarz yazılar seviyorlar, görsellerde nelerden daha çok hoşlanıyorlar … 
 • Satın alma hunisini ve farklı aşamalarını içerik oluşturmak için kullanın. 
 • Hedef kitlenizle ilgili kendi pazar verilerinizi oluşturun ve analiz edin. Anketler yapın, sorular sorun. Hedef kitlenizle iletişime geçin ve gerçekte neler istediklerini öğrenin.

Hedef kitlenizle bağlantı kurmaya hazırsınız. Hedef kitle analizi, içerik stratejisi gibi konularda ihtiyaç duymanız hâlinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şule Baş Medya

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.