Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Sosyal Medya, Uncategorized

Sosyal Medya Kullanarak İşinizi ve Markanızı Büyütme İpuçları

5 min read

Her gün daha fazla işletme, müşterileri-tüketicileri ve potansiyel müşterileri ile dijital olarak bağlantıda kalmanın yollarını arıyor.

Birçok kurum sosyal medya görünürlüğünü artırmayı hedefliyor ve sosyal medya çabaları ile etkileşimi en yüksek seviyede tutmak temel amaç.

Hâliyle sosyal medyada daha fazla rekabet oluşuyor. Hızlıca verilen sosyal medya kararları kurumları ve bireyleri etkili sosyal medya pazarlaması yapmaktan uzaklaştırıyor. Canhıraş hazırlanmış gönderiler etrafta dolaşıyor ve bu “ayaküstü” çalışmalar hedef kitlede doğru etkiyi yaratamıyor. Birçok kurum nereden başlayacağını bile bilmiyor.

SproutSocial pazarlama araştırmalarına göre sosyal medya pazarlamasındaki temel sorunlardan biri pazarlamacıların göstermek istedikleri ile tüketicilerin görmek istediklerinin uyuşmaması. Küresel ölçekte yapılan çalışmanın verilerine göre pazarlamacıların %61’i  sosyal medyada “bir şeyler öğreten” gönderiler paylaşılmalı diyor. Oysaki tüketicilerin sosyal medyada görmek istediklerinde ilk sırada %72 ile “indirim ve satışlar” yer alıyor. Hadi devam edelim!

Pazarlamacıların “Sosyal medyada kesin göstermeliyiz.” dedikleri arasında ikinci sırada %58 ile “bir hikâye anlatan gönderiler” ve üçüncü sırada %53 ile “ilham veren gönderiler” yer alıyor. Peki tüketiciler sosyal medyada ne görmek istiyor? İkinci sırada %60 ile “yeni ürün veya hizmet gösteren” gönderiler, üçüncü sırada ise %59 ile “bir şeyler öğreten” gönderiler yer alıyor. İşte bu uyuşmazlık bile sosyal medyada pazarlama yapmanın küresel ölçekte bile bilinmediğini gösteriyor. Hâl böyle olunca da kurumlar ve markalar sosyal medyaya yatırım yapmanın gerekli olmadığını, sosyal medyanın çok da değerli olmadığını düşünebiliyor. (Değer konumlandırması ve sosyal medya pazarlaması için daha önceki yazımıza göz atabilirsiniz.) Ancak, gördüğünüz gibi gerçekler öyle değil. Türkiye’de 54 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Onlara erişmek ve markanızı büyütmek için neler yapabilirsiniz? Birlikte bazı yöntemleri keşfedelim.

Size aktaracağımız bazı ipuçları sosyal medya yaklaşımınızı geliştirecektir. Bu bilgilerin genel olduğunu ve her kurumun veya markanın özel çalışmalara da ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.

1- İlk ipucumuz diyor ki “Eğer içerik tasarlayıp yaratamıyorsanız, başkalarının içeriklerini düzenleyin.”

Sosyal medyada düzenli olarak içerik üretmek ve paylaşmak etkileşimi artırmanın en önemli adımlarından. Tutarlı bir şekilde içerik üretmelisiniz. Biliyorum, çoğunuz içerik üretiminde zorlanıyorsunuz. Size fikir vermesi için Pocket, Flipboard ve Feedly denemeye ne dersiniz? Bu kaynaklar içerik bulmakta size yardımcı olacaktır. Ayrıca tasarımlarınız için Canva ve Crello da size yardımcı olacaktır.

2-Görselleri kullanın. 

Videolar, tüketicilerin %72’sinin satın alma kararı için tercih ettiği formattır. İnsanlar, statik içerikler ve metin yönlendirmeleri yerine videoları daha çok tercih ediyor. Siz de sektörünüzle ilgili “Nasıl Yapılır?” videoları hazırlayabilirsiniz mesela. Bu videoları hazırlarken işinizi kolaylaştıracak bazı uygulamalar var: Adobe Premier Pro, Vimeo veya Filmora.

3-Müşterilerinizi dahil edin. Katılım kültürünün parçası olun!

Bugün dijital teknolojiler sayesinde katılım kültüründe yaşıyoruz. Bu kavramı alan yazına kazandıran Jerkins, hepimizin aslında içerik üreticisi olarak katılım yapabildiği bir dünyada yaşadığımızı söylüyor. Katılım, bizim anahtarımızdır. Müşterilerimizin markamıza, sosyal medya hesaplarımıza katılmasını sağlamalıyız. Kullanıcılar tarafından üretilen içerikler (user generated content) markaların baştacıdır. Anketler, soru-cevaplar, yarışmalar ve dijital hikâye anlatıcılığı araçlarından yararlanarak takipçilerinizi maceranıza dahil edin.

4-Dönemsel gönderiler hazırlayın.

Tatil sezonu, özel günler, sektörünüzdeki önemli aylar veya günlerle ilgili dönemsel gönderiler de hazırlayın. Hashtagleri stratejik kullanın ve bu dönemdeki popüler konuşmalara dahil olun. Salesforce ve Social Studio gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

5-Etkili hashtagler kullanın.

Hashtag kullanımınızda strateji geliştirerek aramalarda üst sıralara çıkma ve ulaşılabilir olmanın avantajlarının tadını çıkarın. Mutlaka kendi kurumunuzla ilgili özel hsahtagler geliştirin. Hashtagleri kullanırken a) sektörünüzle, b) sizinle, c) hedef kitlenizle ilgili olmasına dikkat edin. Sizin yaptığınız işle ilgili olan hashtag #DIY (do it yourself) ise, sektörünüzle ilgili olan #moda olabilir. Hedef kitlenizle ilgili olansa #startups #girişimcilik olabilir. Bu 3 önemli adımı hashtaglerinizde kullandığınızdan emin olun. Hashtag konusunda size yardımcı olabilecek bazı araçlar:  Hashtagify.me ve RiteTag

6-Sosyal medyayı dinleyin.

Sosyal medya dinlemesi yaparak rakiplerinizin neler yaptığını, nerelerde hataları olduğunu ve sizin neleri onlardan daha iyi yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sektörünüzle, sizinle ve hatta rakiplerinizle ilgili tweetleri okuyun, Instagram sayfalarına gelen yorumları inceleyin, ilgili hashtaglere yapılan paylaşımları analiz edin, metin ve görsel içeriklerini takip edin. Bunları yaparken Buzzsumo gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Bu yazımızda, sosyal medyada daha başarılı olmak için öneriler yaptık. Siz de bu önerileri kullanarak daha etkili sosyal medya pazarlaması yapabilirsiniz. Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.