Hazırsanız "baş"lıyoruz!

Sosyal Medya, Twitter

Twitter’ı İş İçin Kullanmanın Püf Noktaları

4 min read

Eğer Twitter’ı kullanımızda bir stratejiniz yoksa, sadece mesajlaşırsınız. Vakit kaybedersiniz. Bir strateji geliştirin. Unutmayın ki Türkiye’de tam 9 milyon Twitter kullanıcı var.

Dijitalleşmenin ve özellikle sosyal medyanın gücünü tam kavrayamamış bazı kurum ve kuruluşlar, kişiler hâlâ var.

Bugün içerisinde yaşadığımız bilgi toplumunda ve birkaç yıla belki de bilgi sonrası toplum, bir diğer adıyla toplum 5.0, diyeceğimiz bir topluma geçiş yapacağız ve dijitale ayak uydurmak için harekete geçmenin tam zamanı!

Dünyada sosyal medya ile ilgili verilere bakacak olursak (We Are Social 2020 Raporu) dünya nüfusunun % 49’u yani tam tamına 3.87 milyarı aktif birer sosyal medya kullanıcısı olduğunu görüyoruz.

Bugün artık insanların internette günlük geçirdiği zaman 7 saate yakın. Bu 7 saatin de 2 saat 48 dakikası sosyal medyada geçiyor.

Sosyal medya dediğimiz alansa Youtube’dan Instagram’a, Facebook’tan Flicker’a, Tumbler’dan WordPress’e kadar onlarca seçenek sunuyor.

 • Peki bu onlarca seçenek arasından markanız ve sizin için doğru olan hangisi?
 • En çok hangi mecralar kullanılıyor?

Rapora göre Türkiye, Twitter’ı aktif kullanan ülkeler arasında 7. sırada. Dünya genelinde aktif Twitter kullanıcı sayısı 386 milyon. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Twitter’ın Türkiye’de tam 9 milyon kullanıcısı var ve daha çok erkekler tarafından tercih ediliyor. Her 10 kullanıcının 8’i erkek. Yani eğer erkekleri hedefleyen bir markanız varsa veya erkeklerin yoğun olduğu sektörlerde daha aktif olarak yer alıyorsanız Twitter sizin için uygun görünüyor.

 • Peki, Twitter en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri ise Twitter’ı işimiz için nasıl kullanabiliriz?
 • Neler yapmalıyız veya yapmamalıyız?
 • Paylaşımlarımızda nelere yer vermeliyiz?
 • Takipçilerimizle nasıl etkileşimde bulunabiliriz?

Daha birçok sorunun cevabını Chris Brogan “50 Ideas on Using Twitter for Business?” – “Twitter’ı İş İçin Kullanmanın 50 Fikri” başlıklı yazısında ele almış. Şimdi bu yazının öne çıkan maddelerine biraz da yorum katarak hep birlikte bakalım ve işimiz için Twitter’ı nasıl kullanacağımızı anlayalım.

 • İlk adım olarak yapmanız gereken bir Twitter hesabı açmak ve hemen ardından da rakiplerinizin isimlerinin ve kendi isminizin, sizle ve rakiplerinizle ilgili olabilecek yerlerle ilgili kullanıcıların yorumlarını okumak. Yani DİNLEMEK. Kendinizle ve rakiplerinizle ilgili ne kadar çok şey dinlerseniz o kadar bilginiz olur.
 • Fotoğraf eklemeyi de sakın unutmayın. İnsanlar kimlerle konuştuklarını bilmek ve görmek isterler.
 • Takipçilerinizle ilgi alanları ile ilgili şeyler konuşun. Bu size belki ilk aşamada daha çok satış yaptırmaz ancak takipçilerinizin bir robot ve temsilci ile değil; bir insanla direkt olarak konuştuklarını anlamalarını sağlar. Ki bu da size ve markanıza güvenmeleri açısından önemlidir.
 • Çalışanlarınızın iş dışındaki yaşamlarıyla ilgili içerikler paylaşın. Bu sayede hem çalışanlarınızla yakınlık kurabilirsiniz ve kendilerini daha da önemli hissetmelerini sağlayabilirsiniz hem de takipçileriniz kurum kültürünüz ve çalışanlarınıza tutumunuzla ilgili bilgi edinebilir. Ayrıca iyi bir motivasyon yoludur.
 • İş dışındaki konulardan konuşmayı da ihmal etmeyin.
 • Takipçilerinize sorular sorun. Unutmayın ki bu sorular sizin için muazzam bir bilgi kaynağıdır. Hem markanız hem sizinle ilgili hatta belki müşterilerinizin beklentileri ile ilgili birçok konuda bu yorumlardan faydalanabilirsiniz.
 • Bazen faydalı içerik de paylaşın. İnsanlara tavsiyeler verin; bloglar önerin, bakabilecekleri sayfaları önerin.

Unutmayın ki Twitter’ı kullanımızda bir stratejiniz yoksa, sadece mesajlaşırsınız. Vakit kaybedersiniz. Bir strateji geliştirin.

 • Bazı kullanıcılara özelden cevap vermeniz gerekebilir. Mesela o konu sadece o kullanıcıyı ilgilendiriyorsa, duvarınıza yazarak herkesin ekranını kaplamanın bir faydası yoktur. Özelden ilgili kişiye gerekli paylaşımı yapın. Tabii, “Konuyla ilgili özelden bilgi paylaşılmıştır.” diye eklemeyi de unutmayın ki takipçileriniz sizin sorulara cevap vermediğiniz gibi yanlış bir algıya kapılmasın.

 • Ara sıra Twitter toplantıları, yani “tweetmeet” düzenleyin ve insanlarla direkt olarak ve anında konuşun.
 • Twitter’da bazen sadece yazışın. Twitter üzerinden fikirlerinizi söylemek, başkalarının fikirlerini dinlemek ve sadece sohbet etmek bakışaçınızı genişleteceği gibi takipçilerinize de sizin için önemli oldukları duygusunu hissettirir.

Kaynaklar:

We Are Social 2020 Raporu

Chris Brogan “50 Ideas on Using Twitter for Business?

Bu yazımızda, Twitter’ı iş için kullanmanın püf noktalarını aktardık. Siz de bu taktikleri uygulayarak daha başarılı bir Twitter stratejisi geliştirebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0507 135 67 94

info@sulebas.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.